×
 • Lajme
 • Lajme

  Pulmologjia, aty ku urimi për festë, është lutja për jetë

  FrontOnline
  31 Korrik 2020

  Këtë festë të Bajramit shumë persona e priten duke luftuar për jetë.

  Në klinikën e Pulmologjisë, ku po trajtohen 80 pacientë e prej tyre 70 me oksigjeno terapi urimin e vetëm e kanë që t’i mbijetojnë COVID-19.

  Brenda Klinikës së Pulmologjisë po trajtohen mbi 80 pacientë, 70 prej tyre me oksigjenoterapi.

  Këtu, më së paku ka atmosferë feste.

  Të premten, nëpër hapësirat e Klinikës së Pulmologjisë, duket se askujt nuk i bie ndërmend për festën e Kurban Bajramit.

  I gjithë përqendrimi është te ofrimi i shërbimeve mjekësore për më shumë se 80 pacientë që po qëndrojnë të shtrirë.

  Hicç më pak se 70 prej tyre kanë nevojë për asistim me oksigjen tërë kohën.

  Pothuajse secili pacient ka nevojë për pajisje të ndryshme mjekësore, të cilat në një mënyrë a tjetrën i mbajnë ata në jetë.

  Për njërin nga të infektuarit këtu, ku zhurma e respiratorit është më e fuqishme se vetë zëri i tij, kjo është hera e parë që festë të Bajramit pret në spital.

  Një tjetër tregon se urimet për festë i ka bërë përmes telefonatave me familjarë.

  Ai rekomandon që të shmangen vizitat në këtë kohë.

  Mjeku kujdestar në këtë Klinikë, Flamur Marku, pohon se kanë pasur më shumë punë se ditët tjera, pavarësisht se është ditë feste.

  Tutje, pulmologu thotë se kanë sygjeruar pacientët të mos pranojnë vizita, për shkak Klinika është mbingarkuar tashmë.

  Edhe 12 infermierë po ndihmojnë mjekët në punët brenda Klinikës. 19 kolegë të tyre janë të infektuar nga Covid 19.

  Edhe në oborrin e Klinikës Infektive, aty ku po ashtu trajtohen pacientë me Covid 19 ditën e Bajramit të Vogël nuk pati shumë lëvizje.

  Aty u panë vetura që kryejnë ceremoni të funeraleve, në pritje të trupave që nuk mbijetojnë si pasojë e Covid 19.

  KESCO: Për 11 ditë u importuan rreth 5.4 milionë euro energji elektrike
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kanë kaluar më shumë se 30 orë që kur Enlirat Duraku nga Oda e Infermierëve ka hyrë në grevë urie. Lidhur me...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi Komunal i Prishtinës në seancën e jashtëzakonshme të mbajtur gjatë ditës së sotme ka shkarkuar kryesuesin Pëllumb Bajçinovci, i cili vjen...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Parlamenti Evropian e ka miratuar një direktivë që i mbron gazetarët. Rreth saj, ka folur juristja e mediave Flutura Kusari. Ajo i...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Luiz Ejlli dhe Kiara Tito janë një nga çiftet me të ndjekur të momentit. Në një video në ‘Instagram’ Luizi tregon se...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Inspektorët e Tregut të Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë gjatë inspektimeve të rregullta në terren kanë evidentuar produkte të cilat në...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, bashkë me nënkryetaren e kësaj partie, Vlora Çitakun, takuan të dërguarin special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ish-ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ka kritikuar Bashkimin Evropian rreth zhvillimeve të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe fasilitimin nga...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka bërë të ditur se bashkë me aleatët e saj, përfshirë Kosovën, kanë trajnuar mbi 34 mijë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Asamblistja e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Komunën e Prishtinës, Jeta Rafuna, ka akuzuar Lëvizjen Vetëvendosje se kanë bashkëpunuar sot me PDK-në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.