Lajme

Presidentja Vjosa Osmani feston sot ditëlindjen, kaq vjet mbush

Presidentja Vjosa Osmani feston sot ditëlindjen, kaq vjet mbush
08:27 | 17 Maj 2022

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, feston sot ditëlindjen. Ajo mbush 40 vjet.

Osmani ka lindur më 17 maj 1982 në Mitrovicë.

Shkollimin fillor dhe të mesëm i ka mbaruar në Mitrovicë. Ka mbaruar Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin e Prishtinës, ndërsa studimet Master dhe studimet e Doktoraturës i ka mbaruar në Universitetin e Pittsburgh-ut në Pensilvani, ShBA.

Është zgjedhur deputete në Kuvendin e Republikës së Kosovës në pesë mandate. Më 4 prill të vitit 2021, Osmani është zgjedhur Presidente e Republikës së Kosovës.

 

Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria

Të tjera