×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Policia turke konfiskon dhe shkatërron mbi 7.5 milionë rrënjë kanabisi

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Forcat turke të sigurisë i kanë konfiskuar mbi shtatë milionë rrënjë kanabisi dhe më shumë se një ton drogë të përgatitur nga kjo bimë në 89 lokacione të ndryshme në pjesën juglindore të vendit.

  Konfiskimi ishte pjesë e një operacioni të xhandarmërisë në provincën Diarbarkir me qëllim të ndalimit të trafikimit ilegal të substancave narkotike nga PKK-ja dhe për t’i sjellë shkelësit para drejtësisë, thuhet në deklaratën e autoriteteve.

  Mbi 1,600 kilogramë kanabis i thatë, 7.5 milionë rrënjë kanabisi, gypa uji me gjatësi prej 8,400 metrave dhe gjashtë pompa uji janë konfiskuar dhe janë shkatërruar, shkruan “Anadolu”.

  Kjo ishte sasia më e madhe e kanabisit të konfiskuar gjatë një operacioni të vetëm në katër vjetët e fundit në Turqi.

  Sipas Interpolit, deri në 80 për qind e tregjeve ilegale të drogës në Evropë furnizohen nga rrjetet trafikuese të PKK-së.

  30% më shumë kilometra në Petrol Company nuk janë teori e thatë, por rezultate të prekshme, me çmime me të…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Forcat e Mbrojtjes të Izraelit kanë emëruar një nga ushtarakët e saj të vrarë në Gaza si rreshter major Dennis Yekimov. 33-vjeçari,...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Të tjera
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri Albin Kurti, priti sot në takim antropologen, Janet Reineck. Në njoftimin e lëshuar nga Qeveria e Kosovës thuhet se Reineck është...
  Sport03 Mars 2024
  Pep Guardiola ka lartësuar Phil Foden në qiellin e shtatë pas paraqitjes brilante në fitoren 3-1 të Manchester Cityt përballë Manchester United...
  Lajme03 Mars 2024
  Zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Michael Doyle ka treguar se këtë vit do të përfundoj në shkallë të...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.