Lajme

Policia e Kosovës në aksion: Zbulon nga pamjet e dronit plantacione të mbjella me kanabis në gjatësi deri 3 metra

Policia e Kosovës në aksion: Zbulon nga pamjet e dronit plantacione të mbjella me kanabis në gjatësi deri 3 metra
18:22 | 23 Shtator 2020

Policia e Kosovës ka njoftuar përmes një komunikate për media se ka zbuluar dhe shkatërruar plantacione me bimë të dyshuara narkotike në zonën kufitare.

Në një komunikatë të dërguar për media nga policia kanë thënë se janë duke marrë në vazhdimësi operacione për parandalimin dhe luftimin e dukurive të tilla në Kosovë.

“Në vazhdën e implementimit të  Planit Operativ ” Parandalimi i kultivimit të narkotikeve dhe kontrabandës 2020” nga Drejtoria Rajonale e Policisë Kufitare (DRPK)- Perëndim, pas aktiviteteve të inqizimit me dron të terenit të dyshuar për kultivim të bimeve narkotike, është bërë vlerësimi dhe identifikimi i vendit të inqizuar. Përderisa, sot me datë 23.09.2020, nga ora 06:00 e mëngjesit  njesia e hetimeve rajonale të DRPK-Perëndim, e mbështetur edhe nga njësitet e vijës së gjelber kufitare,  gjatë implementimit të Planit Operativ në terren në Koshare, konkretisht në vendin e quajtur UJZE- Rripe e vogël janë zbuluar gjashtë (6) plantacione me bimë të dyshuara narkotike si Canabis Stativa (Marihuanë), konkretisht 1270 bimë  narkotike me gjatësi nga 1.50 deri ne 3 metra”, thuhet në njoftim.

“Nga vendi i ngjarjes është njoftuar prokurori kujdestar dhe njesia anti-drogë në Gjakovë, dhe me urdhër të prokurorit të gjitha bimët narkotike janë shkatërruar (djegur) në vendin e ngjarjes. Policia e Kosovës, konkretisht Policia Kufitare e Republikës së Kosovës, është e përkushtuar në ndermarrjen e veprimeve hetimore dhe operacionale në funksion të parandalimit dhe luftimit të të gjitha dukurive negative dhe veprave penale që bien në fushëveprimin e departamentit kufitar të Policisë, dhe kryesit e këtyre veprave të sillen para organeve të drejtësisë”, thuhet në njoftim.

KEDS zë 156 persona duke e vjedhur energjinë elektrike për një javë

Të tjera