×
 • Lajme
 • Lajme

  Personat e shurdhër privohen nga e drejta për t’u informuar rreth masave ndaj COVID-19

  FrontOnline
  25 Shtator 2020

  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Fetah Rudi në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës ka folur për problemet me të cilat po përballen personat e shurdhër në Kosovë.

  Ai ka theksuar se gjatë periudhës së pandemisë me COVID-19 kjo kategori është privuar nga e drejta për ‘tu informuar rreth masave të reja, meqë institucionet përgjegjëse nuk kanë pasur interpret të gjuhës së shenjave në paraqitjet e tyre.

  “Gjatë pandemisë, personat e shurdhër janë ankuar se nuk janë informuar në gjuhë ne tyre rreth masave ndaj Covid-19. Është obligim i shtetit dhe institucioneve që të ndërmarrin të gjitha masat për respektimi ne të drejtave te personave të shurdhër në Kosovë. I bëj thirrje televizionit publik që të transmetimin e seancave të Kuvendit të Kosovës t’i jap edhe në gjuhën e shenjave si dhe të gjitha fushatat dhe informatat me rëndësi për publikun të jenë edhe në gjuhën e shenjave”, tha Rudi.

  Gjithashtu, ndër shumë probleme me të cilat përballet kjo kategori, ai theksoi se në raporti ne Avokatit të Popullit për vitin 2019, tregohet se gjatë zgjedhjeve parlamentare nuk ka pasur të angazhuar interpret të certifikuar për gjuhën e shenjave, si gjuhë amtare e personave të shurdhër.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Lajme24 Maj 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot diell dhe vranësira, me mundësi për ndonjë reshje të dobët në zona të caktuara, kryesisht...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.