×
 • Lajme
 • Infografika
 • Infografika

  Për një muaj, mbi 2500 kosovarë e bartën Coronavirusin në Gjermani

  FrontOnline
  27 Gusht 2020

  Kjo verë për mërgimtarët ishte shumë më ndryshe.

  Pavarësisht masave kufizuese për virusin Covid-19, ata prapë morën rrugën për në Kosovë.

  Por kthimi në vendet ku ata jetojnë dhe veprojnë ishte sfidues për ta. Kjo për shkak se shumë kosovarë e dërguan virusin në këto vende, raporton Front Online.

  Vetëm gjatë muajit gusht, 2 mijë e 528 persona që janë kthyer nga Kosova për në Gjermani e kanë dërguar atje virusin.

  Kështu mesatarja e rasteve ditore nga Kosova në Gjermani është 100, teksa Kosova prin si shteti që më së shumti e barti Coronavirusin në Gjermani.

  Në anën tjetër gjatë këtij muaji, në total 9 mijë e 891 shtetas gjerman janë konfirmuar pozitiv me Coronavirus.

  Numri total i infektimeve në Gjermani, vetëm gjatë muajit gusht ka arritur në 20 mijë e 278 raste, përfshirë edhe rastet e depërtuara nga vendet e tjera, raporton tutje Front Online.

  Kujtojmë që Kosova me 2 mijë e 528 raste, Kroacia me 1 mijë e 797 raste dhe Turqia me 1 mijë e 590 janë në top treshen e shteteve që kanë dërguar më së persona të infektuar me Coronavirus në Gjermani.

  Që nga fillimi i pandemisë Covid-19, në Gjermani janë konfirmuar pozitive 236 mijë e 429 raste me Coronavirus, janë shëruar 210 mijë e 600 persona si dhe janë shënuar 9 mijë e 280 raste të vdekjes./Front Online

  Artmotion dhe DigitAlb arrijnë marrëveshje të re bashkëpunimi pesëvjeçar
  Nga Rubrika
  Lajme24 Maj 2024
  Gjykata Themelore e Pejës ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Pejës për caktimin e masës së paraburgimit ndaj, Agron Gashit i...
  Lajme24 Maj 2024
  Mbyllja e Bankës së Kursimeve në veri, Ulutash-Kurtit: Të shmangen veprimet e njëanshme që mund të nxisin tensione Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor...
  Lajme24 Maj 2024
  Në Serbi, krimet në Kosovë vazhdojnë të mbulohen, por edhe ligjërisht të amnistohen. Nga 57 të akuzuarit për krime të luftës në...
  Të tjera
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...
  Lajme24 Maj 2024
  Një aksident komunikacioni mes një kamioni dhe një veture ka ndodhur sot në qytetin e Shtimes. Nga ky aksident kanë mbetur të...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani priti sot në takim ambasadorin e Republikës italiane në Kosovë, Antonello De Riu. Në takim...
  Sport24 Maj 2024
  Faqja zyrtare e Ligës së Evropës ka publikuar sot (e premte) formacionin më të mirë të sezonit në këtë garë për sezonin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.