×
 • Lajme
 • Lajme

  PDK-ja del me një zgjidhje për çështjen e Trustit

  FrontOnline
  25 Shtator 2020

  Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Bedri Hamza ka propozuar një ligj të ri për rimëkëmbjen ekonomike, pak minuta para nisjes së seancës ku do të votohet kjo pikë.

  Hamza ka thënë se për këtë çështje duhet të dakordohen pozita dhe opozita.

  “Duke u bazuar në situatën e rëndë ekonomike si rezultat I pandemisë dhe mosveprim në kohë dhe i duhur nga ana e institucioneve, sektori privat po edhe kategoritë tjera janë në një gjendje jo të mirë. Ne propozojmë që të ulemi bashkërisht si parti opozitare jemi të gatshëm që të ulemi dhe ta bëjmë një ligj të mirëfilltë”, ka thënë ai.
  Deputeti i PDK’së ka thënë se duhet të bëhet një ligj i qëndrueshëm e se çështja e Trustit mund të votohet veçmas.

  “Duhet ta bëjmë një ligj të qëndrueshëm, përndryshe nëse është në pyetje vetëm mjetet e Trustit ne si PDK propozojmë që fondi i kursimeve personale dhe kjo punë të kryhet në procedurë të përshpejtuar. Një pjesë e njerëzve edhe ashtu nuk kanë grumbulluar mjete të mjaftueshme që këto mjete të rimbursohen. Ligji që e ka propozuar Qeveria nuk ka substancë. Nuk është ligj që i ndihmon kategoritë që janë në nevojë prandaj ne mendojmë që duhet të kemi ligj të ri që i adreson këto nevoja.

  Sa për mjetet e Trustit, ka nevojë një nen të ju lejohet njerëzve t’i tërheqin 10 përqind”, ka thënë ai.

  Vlera Devolli bashkë me liderin e CDU-së në promovimin e Sara Rosner
  Nga Rubrika
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputeti katalunas Eduard Pujol Bonell ka marrë fjalën për të prezantuar në Parlamentin e Spanjës propozimin e “Junts” që Qeveria e Spanjës...
  Ekonomi25 Qershor 2024
  Banka Qendrore e Republikës së Kosovës sipas kalendarit të publikimeve ka publikuar statistikat për institucionet tjera financiare për muajin maj 2024, remitancat...
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputetja e LDK’së, Rrezarta Krasniqi, ka thënë se korrupsioni masiv i qeverisë Kurti u konfirmua sot pasi prokuroria nis hetimet për faljen ilegale...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Mbyllja e pikëkalimit në Rafah mes Egjiptit dhe Gazës ka pamundësuar evakuimet mjekësore të së paku 2.000 pacientëve, tha një zyrtar i...
  Lajme25 Qershor 2024
  KD Events & Communications ka reaguar pasi u përfol se hyrja në Prishtina Football Fest është me pagesë. Kjo kompani ka thënë...
  Sport25 Qershor 2024
  Kuqezinjtë e Kombëtares shqiptare mbërritën në Aeroportin e Rinasit pas përfundimit të rrugëtimit të tyre në Euro 2024. Sapo mbërriti në Rinas,...
  Vip25 Qershor 2024
  Çifti PM-Sarah kanë dëshirë të bëhen prindër. Po dasma e shumëpërfolur? Ende jo! DJ PM ishte i ftuar në emisionin “District”, ku...
  Sport25 Qershor 2024
  Kombëtarja e Shqipërisë e përfundoi rrugëtimin në Euro 2024, pasi arriti të arkëtojë vetëm një pikë në Grupin B. Përkundër se ishte...
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputetja nga radhët e LDK-së, Vlora Dumoshi ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtuetuese lidhur me rastin e shkarkimit të Kimete Gashi,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.