Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Pas deklaratës së Serwer, kërkohet të bëhet presion për gjykimin e krimeve të Serbisë në Kosovë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Komiteti për Punë të Jashtme i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara ka reaguar pas nisjes së seancave dëgjimore të Gjykatës Speciale kundër krerëve të UÇK-së. Aty është thënë qe kjo Gjykatë nuk është një etnike dhe ka juridiksion edhe për gjykimin e krimeve Serbe, e po te njëjtin mendim e ndajnë edhe ekspertet çështjeve juridike.

  Deklarata e profesorit amerikan, Daniel Serwer, rreth juridiksionit të Gjykatës Speciale, mori mbështetje të Komiteti për Punë të Jashtme i Dhomës së Përfaqësuesve në ShBA.

  Serwer tha se Gjykata Speciale ka juridiksion për gjykimin e krimineleve Serb. Por në Kosovë po shihet ndryshe nga njohësit e çështjeve juridike.

  Profesori i të Drejtës Penale Ndërkombëtare, Ismet Salihu, thotë se serbët nuk do të gjykohen nga në Hagë.

  “Në brendi kjo gjykatë është një etnike, ashtu është konceptua, ashtu edhe është sajua…Në aspektin formal Serbia ka plotësuar kërkesat e faktorit ndërkombëtarë. Unë tash nuk mendoj se do të formohet një gjykatë ndërkombëtare që do të gjykonte krimet e kriminelëve serb”, deklaroi për RTV Dukagjinin, Ismet Salihu.

  Ndërsa, avokati Arianit Koci, thotë se duhet të bëhet më shume presion për krijimin edhe të një Gjykate, ku do të gjykohen kriminelet Serb, përcjell Telegrafi.

  “Ndaj neve po bëhet një padrejtësi e madhe. Në Serbi jo vetëm që nuk po gjykohen kriminelët e luftës, por ata po i marrin edhe funksionet më të larta shtetërore. Ne duhet të bëjmë presion dhe bashkësia ndërkombëtare duhet ta kuptojë se duhet të bëhet edhe një gjykatë speciale që do të gjykonte krimet e serbëve të bëra në Kosovë. Edhe pse disa kriminelë serb janë gjykuar nga Haga, por kanë mbetur të pa trajtuara shumë masakra në Kosovë, dhunimi i mbi 20 grave e shumë krime tjera”, deklaroi Arianit Koci.

  Gjykata Speciale po i cilëson udhëheqësit e UÇK-së si një ndërmarrje e përbashkët kriminale që ka kryer me dashje shumë krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

  https://www.youtube.com/watch?v=zaHHkZbsuyg&feature=emb_logo

  Petrol Company hap pikën më të re në Orllat me super çmime për Black Friday: Diesel 1.51€ dhe Benzinë 1.38€
  Nga Rubrika
  Lajme29 Mars 2023
  Deputeti i VV-së, Arbër Rexha, ka thënë se nëse Gjykata Kushtetuese e rrëzon Presidenten për shkak të ankesës së ish-deputetit të minoriteteve, Veton...
  Lajme29 Mars 2023
  Mot stabil ditëve të ardhshme dhe rritje e temperaturave.  Në fundjavë ndryshueshëm, priten edhe rrebeshe shiu me bubullima. 29.03.2023 – Mot më...
  Lajme29 Mars 2023
  Ministri i Qeverisë Kurti, Hajrulla Çeku derisa foli për aneksin e zbatimit të marrëveshjes me Serbinë, tha se edhe mund të bëhet...
  Të tjera
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Katër persona janë konfirmuar të vdekur pasditen e së mërkurës në 3 ngjarje të ndryshme në Shqipëri. Qyteti i Kavajës u trondit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.