×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Para apo pas buke – kur duhet pirë vaji i peshkut dhe vitaminat e tjera

  FrontOnline
  23 Shtator 2020

  Suksesi i suplementëve të vitaminave dhe mineraleve varet nga disa strategji të thjeshta.

  Në këtë artikull do të mësoni për mënyrat e sakta të përdorimit të vajit të peshkut dhe suplementëve të tjerë, që ato të shpalosin plotësisht vlerat e tyre në organizëm.

  Vaji i Peshkut

  Zakonisht vaji i peshkut mund të pihet në çdo orar të ditës.
  Gjithsesi, mjekët këshillojnë që të pihet pasi keni ngrënë ose gjatë ngrënies së një vakti.
  Marrja e këtij suplementi me stomak bosh mund të shkaktojë të përziera.
  Gjithashtu vitaminat yndyrore, siç është edhe vaji i peshkut, përthithen më lehtë nga organizmi nëse shoqërohen me ushqim.
  Vitaminat Duhen Shoqëruar Me Ushqim

  Suplementët, me përjashtim të hekurit, duhen marrë gjjithmonë gjatë një vakti, sepse nxisin disa procese në stomak që lejojnë përthithjen maksimale edhe të vitaminave dhe mineraleve nga ushqimet.

  Suplementët e hekurit duhen marrë në mëngjes me stomakun bosh për përthithje më të mirë.

  Koha E Duhur Për Vitaminat dhe Mineralet

  Të gjitha vitaminat e kompleksit B duhen marrë në mëngjes sepse japin shumë energji.

  Kjo vlen për shumë vitamina të tjera por në rastin e magnezit ai duhet marrë në mbrëmje përpara gjumit.

  Kujdes Me Ilaçet e Tjera

  Ka raste kur vitaminat dhe mineralet ndërveprojnë keqazi me disa barna.

  Për shembull, kalçiumi mund të ndërhyjë në përthithjen e barnave për tiroiden, ndaj gjithmonë duhet të konsultoheni me mjekun.

  Vitaminat Që Treten Në Ujë dhe Në Yndyrë

  Përpara marrjes së suplementëve, sigurohuni të bëni dallimin mes vitaminave që treten në ujë e ato që treten në yndyrë.

  Vitaminat A, D, E dhe K treten në yndyrë dhe nëse akumulohen gjatë në trup mund të jenë të dëmshme. Këto vitamina duhen marrë në mëngjes nëse pini qumësht, kos ose hani avokado

  Vitaminat e kompleksit B dhe vitamin C treten në ujë dhe dalin nëpërmjet urinës ndaj rreziku i akumulimit të tyre është thuajse zero.

  Formati i Duhur i Vitaminave

  Nëse vitamin merret në formën e kapsulës, organizmi e ka më të vështirë ta tresë dhe ta përthithë.

  Ndaj është më mirë që disa suplementë të merren në formë të lëngshme.

   Vitaminat Që Mund Të Kombinohen

  Vitaminat D, K dhe kalçiumi mund të kombinohen dhe të merren së bashku.

  Hekuri kombinohet mjaft mirë me vitaminën C sepse kjo e fundit ndihmon në përthithjen maksimale të hekurit.

  Kalçiumi nuk duhet marrë në të njëjtën kohë me hekurin sepse pengon funksionin e tij.

  Ndaj hekuri duhet marrë në mëngjes dhe kalçiumi pasdite.

  Njeriu duhet të tregojë kujdes edhe me vitaminën C e cila del nga urina dhe të sigurohen të marrin sasi të mjaftueshme të saj.

  Konsulta me Mjekun dhe Analizat e Gjakut

  Mënyra më e mirë për të përcaktuar nevojat për suplementë të trupit është të kryeni një analizë gjaku.

  Kësisoj do të keni një ide mjaft të qartë se çfarë suplementësh duhet të merrni.

  Ku T’i Ruani Vitaminat dhe Mineralet?

  Probiotikët duhen ruajtur në frigorifer. Vaji i peshkut duhet mbajtur në një vend të ftohtë e të errët sepse në të kundërt pilulat nuk do të jenë efikase.

   

  Po Kafeja?

  E fundit, por jo për nga rëndësia, është që duhet të tregoni kujdes me kafenë.

  Ajo ndikon në mënyrën e përthithjes së vitaminave dhe minerale dhe nxit urinimin e nëpërmjet tij daljen nga organizmi të suplementëve./AgroWeb.org

  Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi
  Nga Rubrika
  Lifestyle24 Maj 2024
  Mëlçia është organi që kryen disa prej funksioneve më thelbësore në organizëm. Ajo shërben si baza e çdo procesi të metabolizmit. Ky...
  Lifestyle24 Maj 2024
  Dashi: Sipas horoskopit të Paolo Fox-it, këtë të premte 24 forca dhe energjia juaj do të fillojë të rritet: do të jetë...
  Lifestyle24 Maj 2024
  Magnezi është mineral thelbësor që trupi juaj nuk e prodhon, që do të thotë se ju duhet ta merrni atë përmes dietës...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.