Bota/Rajoni

Pamje apokaliptike, Stambolli pushtohet nga “super pikat”

Pamje apokaliptike, Stambolli pushtohet nga “super pikat”
16:21 | 23 Qershor 2020

Stambolli është përfshirë nga një stuhi e fortë gjatë mesditës së sotme, e cila ka shkaktuar përmbytje në disa lagje të qytetit të madh turk.

Stuhia përfshiu zona të gjëra të qytetit me 15 milion banorë duke bërë që të përmbyten rrugë, biznese dhe banesa.

Momentalisht disa rrugë janë të bllokuara prej ujit, ndërsa ekipet zjarrfikëse janë duke kontrolluar banesat për kafshë apo njerëz të bllokuar nga uji.

Meteorologët e kanë shpjeguar këtë stuhi me një fenomen të rrallë natyror që ndodh në këtë zonë. Sipas tyre, ky është sezoni i “super pikave” të shiut, të cilat lëshohen mbi qytet kryesisht në maj dhe qershor duke shkaktuar reshje si këto të sotmet.

EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 

Të tjera