Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Orban: Lufta e tretë botërore është një rrezik real

  FrontOnline
  31 Mars 2023

  Kryeministri hungarez Viktor Orbán tha sot se liderët evropianë janë afër fillimit të shqyrtimit të mundësisë së “anëtarëve të Bashkimit Evropian të dërgojnë një lloj trupash paqeruajtëse në Ukrainë” dhe se bota është “aktualisht afër asaj linje që nuk mund të mendohej më parë. Orbán tha se lufta në Ukrainë është “shqetësuese dhe e rrezikshme” dhe se nuk është ekzagjerim të thuhet se ekziston një rrezik real i një lufte botërore.

  Orban shtoi se “gjithnjë e më shumë po merren vendime për përdorimin e armëve më të reja dhe më të forta”, dhe se “Perëndimi po i dërgon Ukrainës gjithnjë e më shumë pajisje moderne”. “Ndërsa, nga njëra anë, mund të tingëllojë si një ekzagjerim kur disa liderë evropianë dhe amerikanë thonë se, nëse gjithçka vazhdon kështu, mund të ketë një luftë të tretë botërore, është një rrezik i vërtetë”, vuri në dukje Orbán.

  Kryeministri hungarez shtoi se lufta po bëhet gjithnjë e më e përgjakshme dhe brutale, por se numri i vendeve evropiane dhe liderëve që mbështesin paqen nuk është rritur. “Në të njëjtën kohë, njerëzit e Evropës filluan të flasin më shumë për një armëpushim, negociata paqeje, por numri i viktimave po rritet”, shtoi ai.

  Orbán vuri në dukje se propozimi i Budapestit për zgjidhjen e krizës në Ukrainë i referohet një armëpushimi. “Parlamenti hungarez do të miratojë një rezolutë që pasqyron qëndrimin tonë, ne kërkojmë paqe dhe armëpushim”, tha Orbán.

  Ai shtoi se propozimi hungarez nuk ka të bëjë me atë se çfarë lloj marrëveshjeje paqeje duhet të nënshkruhet, por se ka të bëjë vetëm me një armëpushim.

  “Ndërprerja e armiqësive duhet të arrihet. Jetët njerëzore nuk duhet të humbasin më. Sapo të ketë një armëpushim, krijohen shanse për negociata paqeje”, tha Orbán./FrontOnline/

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  75 shkolla në të gjithë Serbinë kanë marrë njoftime për bomba deri në orën nëntë të mëngjesit të sotëm. Kështu i është...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.