×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OKB: Investimet ndërkombëtare do të bien 40% për shkak të Covid

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Vendet në zhvillim do të vuajnë më shumë, po të kemi parasysh se investimet ndërkombëtare do të bien 40% këtë vit për shkak të krizës së koronavirusit, sipas një parashikimi të OKB-së.

  Organizmi i OKB-së për Tregtinë dhe Zhvillimin (UNCTAD) në Gjenevë ka parashikuar që investimet e huaja direkte (FDI) do të bien nën një trilion dollarë, për herë të parë që nga viti 2005, nga 1,54 trilionë dollarë vitin e kaluar.

  Investimet pritet të bien edhe vitin e ardhshëm, përpara se të fillojnë të rimarrin veten në vitin 2022.

  “Ekonomitë në zhvillim do të shohin rënien më të madhe të PBB-së, pasi ato priren të mbështeten në financimet e huaja për prodhimin dhe nxjerrjen e lëndëve të para”, theksoi eksperti i investimeve në UNCTAD, James Zhan.

  Të 5.000 kompanitë shumëkombëshe më të rëndësishme në botë, që përfaqësojnë pjesën më të madhe të investimeve të huaja, kanë ulur të ardhurat e tyre të pritshme për këtë vit.

  Ndërkohë, në Azi, COVID-19 pritet të shkaktojë një rënie të fitimeve të ri-investuara të bashkëpunëtorëve të huaj, ndërsa kriza ka nxjerrë në pah rëndësinë e Kinës dhe ekonomive të tjera aziatike si qendrat globale të prodhimit.

  Të 32 vendet më pak të zhvilluara në rajon po luftonin veçanërisht në lidhje me mbylljen e kufijve, thuhet në raport.

  Në të vërtetë, ato vende nuk kanë luksin që t’i drejtohen transportit të drejtpërdrejtë detar, që përfshin 80% të tregtisë globale, tha UNCTAD.

  Prince Coffee House tani edhe në Lipjan
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky ka mbërritur në Shqipëri për herë të parë për të marrë pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, nesër pret në një takim homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba. Takimi do...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të arrijë sonte në Shqipëri ku do të marrë pjesë në dy samite të rëndësishme, të...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.