Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OBSh-ja: Izolimi i Evropës mund të shmanget nëse plotësohet ky kusht

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Zyra e Organizats Botërore të Shëndetësisë për Evropën ka thënë se izolimi i ri është i shmangshëm, nëse shumica dërrmuese e popullsisë i përdor maskat.

  Drejtori rajonal i OBSh-së për Evropën, Hans Kluge, gjatë një konference për gazetarë tha: “Izolimet janë të shmangshme, unë qëndroj prapa pozicionit tim se izolimet janë masa e fundit. Nëse përdorimi i maskave do të shkonte në 95 për qind, izolimet nuk do të ishin të nevojshme.”

  Ai shtoi se shkollat fillore duhet të mbesin të hapura, duke theksuar se adoleshentët nuk janë duke e udhëhequr përhapjes e koronavirusit dhe se mbyllja e shkollave nuk është efektive në parandalimin e përhapjes.

  Rreth përdorimit të maskave ka pasur vlerësime të ndryshme, sidomos në fazën e parë të pandemisë, kur ende shumë fakte ishin të panjohura për ekspertët mjekësorë, sepse sëmundja COVID-19 po shfaqej për herë të parë.

  Qendra për Kontrollimin dhe Parandalimin e Sëmundjeve e Shteteve të Bashkuara disa herë i ka ndryshuar udhëzimet për përdorimin e maskave dhe në shumë shtete të ShBA-së ato as nuk janë obligative, pavarësisht shifrave rekorde që u shënuan ditëve të fundit.

  Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Të paktën shtatë persona janë vrarë nga bombardimet ruse gjatë natës në Ukrainën veriore dhe lindore, kanë thënë zyrtarët rajonalë. Shërbimet e...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Vendet perëndimore do të duhet të mbështesin Ukrainën edhe për një kohë të gjatë, në mes të pushtimit të plotë të vendit...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një hotel shtatëkatësh në Stamboll është përfshirë nga flakët mëngjësin e sotëm, duke shkaktuar dy viktima dhe dy të lënduar. Zjarri në...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Një person me lëndime në kokë dhe këmbë është paraqitur në stacionin policor Leposaviq dhe ka deklaruar se është sulmuar fizikisht dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Mjeku në Klinikën e Urologjisë, Liridon Selmani, ka reaguar pasi që ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, të enjten e vizitoi këtë Klinikë...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një hotel shtatëkatësh në Stamboll është përfshirë nga flakët mëngjësin e sotëm, duke shkaktuar dy viktima dhe dy të lënduar. Zjarri në...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ka tronditur SHBA-në, ku një 30-vjeçar është goditur me thikë në një autobus në Las Vegas. Në video,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill, ka folur rreth bombardimeve të NATO-s që u zhvilluan 24 vjet...
  Kronika24 Mars 2023
  Një person është arrestuar, i cili pas një mosmarrëveshje ka sulmuar një person tjetër duke i shkaktuar lëndime trupore. Policia bën të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.