×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OBSH: Bota është e lumtur që ka aq kandidatë për zbulimin e vaksinës

  FrontOnline
  03 Korrik 2020

  Organizata Botërore e Shëndetësisë kumtoi se bota është e lumtur që ka aq shumë vaksina eksperimentale për Kovid-19, që konfirmon me faktin se për momentin zbatohen më shumë se 150 faza të hershme të testimeve.

  Në fund të takimit hulumtues dyditor u theksua se 17 institucione dhe qendra hulumtuese që tentojnë për të gjetur vaksinë tani më janë në fazë të testimeve ndaj njerëzve dhe se një pjesë e tyre deri në fund të vitit pritet të konfirmohen si efikase, edhe pse ende është larg datës për prodhimin e vaksinës së licencuar.

  “Ne jemi shumë të inkurajuar nga avancimi i këtyre kandidatëve për vaksina dhe i presim rezultatet”, ka thënë ekspertja për vaksinim në OBSH, Ana Maria Enazo Restapo, transmetojnë mediumet amerikane.

  Ajo shtoi se pret testim masiv të disa vaksinave eksperimentale, duke i përfshirë edhe ato të Universitetit Oksford dhe kompaninë AstraZeneka, me të cilat duhet të sigurohen të dhëna për efikasitetin e tyre.

  Curri: Atdheu dhe Xhuli ia kaluan për shpejtësi të krijimit të lidhjes, Vivien dhe Getinjos (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Sabreen ishte e vdekur para se ta shikonte apo ta mbante foshnjën e saj, shkruan BBC. Nëna e re e kishte mbajtur për...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; dhe korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisjes, në organet...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar se ekziston rreziku që sëmundjet mendore të manifestohen pas disa vitesh në mesin e banorëve të...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...
  Lajme22 Prill 2024
  Situata në Kosovë u diskutua në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Vendi u përfaqësua nga presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.