×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Obama grumbullon 11 milionë dollarë për fushatën e Bidenit

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, të martën e ka bërë paraqitjen e tij të parë afër Joe Bidenit që nga përkrahja publike që ia ofroi në prill për garën për president. Obama i mblodhi më shumë se 11 milionë dollarë për ish-zëvendësin e tij, i cili në nëntor do të garojë për postin më të rëndësishëm në shtetin më të fuqishëm të botës.

  “Ju vlerësoj të gjithëve që keni qenë në këtë. Por njerëz, kjo është punë serioze. Çfarëdo që keni bërë deri më tani nuk mjafton”, tha Obama gjatë një organizimi virtual për mbledhjen e fondeve.

  Në këtë organizim u mblodhën 7.6 milionë dollarë nga 175,000 dhurues. Obama dhe Bideni e mbajtën gjithashtu një organizim privat të donatorëve, që nuk ishte i hapur për gazetarë, ku u mblodhën mbi 3.4 milionë dollarë, shkruan “France24”.

  Shuma e mbledhur të martën e dëshmon fuqinë tërheqëse të Obamës, i cili vazhdon të mbetet figurë shumë e popullarizuar brenda demokratëve dhe i cili do të llogaritet si figurë kyçe gjatë fushatës për zgjedhjet presidenciale në vjeshtë.

  Gjatë fushatës në muajt e parë të këtij viti, shifrat e dobëta të Bidenit gjatë mbledhjes së fondeve ishin një arsye për shqetësim. Megjithatë, gjendja është përmirësuar në javët e fundit pas rritjes së përkrahjes në sondazhe dhe reagimit të popullit amerikan ndaj brutalitetit të policisë.

  Megjithatë, presidenti i tanishëm i Shteteve të Bashkuara dhe kandidati i Partisë Republikane për zgjedhjet e nëntorit, Donald Trump, ende ka më shumë mjete financiare në dispozicion për fushatë.

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Policia gjermane arrestoi në Berlin 65-vjeçaren Daniela Klette, një anëtare e gjeneratës së tretë të Fraksionit të Ushtrisë së Kuqe (RAF), e...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Trupi i një 65-vjeçari, që u raportua se rrëshqiti në lumin Buna teksa peshkonte para dy muajve, është gjetur i pajetë. Në...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenbeg deklaroi se aleanca ushtarake ka ofruar mbështetje të paprecedentë për Kievin, nuk ka asnjë plan...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Koordinatori për Financa në kuadër të Kabinetit për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Arben Mustafa ka thënë se nga Pakoja për Ringjallje...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministri i Infrastrukturës Libur Aliu sot ishe i ftuar të raportojë në Komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike. Por, i njëjti nuk...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, është hedhur për të dytën herë apelimi i Isni Kilajt kundër mbajtjes së...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadorja gjermane në Serbi, Anke Konrad, në një intervistë për mediat serbe deklaroi se është shumë e rëndësishme që të gjitha marrëveshjet...
  Sport27 Shkurt 2024
  Interi i këtij edicioni është një skuadër e frikshme, që nuk mund ta ndalojë askush. Skuadra e udhëhequr nga Simone Inzaghi është...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot mban mbledhje të jashtëzakonshme për shkarkimin e kryesuesit të Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. Karrigen e kësaj pozite, Front...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.