×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  “Nuk arsyetohet mospërgjigja”, Hoti e Osmani përplasen për zgjedhjet serbe në Kosovë

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani në seancën e plenare ka pyetur kryeministrin Avdullah Hotin se pse lejoi mbajtjen e zgjedhjeve në Serbi. Pasi siç tha ajo, në vitin 2012 në Kuvendin e Kosovës është votuar një rezolutë e cila nuk lejon mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë.

  “Në vitin 2021 kuvendi ka raportuar rezolutë kundër mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovës duke treguar që është kundër ligjeve të Kosovës, në atë kohë ajo rezolutë ka marr 66 vota. Për fat të keq që nga ajo kohë janë mbajte zgjedhjet. Ju e dini që me kushtetutën tonë delegimi mund të bëhet vetëm më ratifikim në Kuvend. Cila është baza ligjore, cila është baza kushtetuese dhe cilat konventa ndërkombëtare e lejojnë mbajtjen e këtyre zgjedhjeve”, ka thënë Osamni

  Osmani ka kërkuar sqarim nga kryeministri se pse është shkelur vullneti i Kuvendit të Kosovës.

  “Është mirë të sqarohet në Kuvend se pse është shkelur vullneti i këtij Kuvendi që të mbahen zgjedhjet e Serbisë në Kosovë”, ka thënë Osmani

  Mirëpo, kryeministri Hoti pasi mori fjalën, i tha Osmanit se këtë e sqaroi më herët dhe më pas e uroi deputetin Berisha për ditën e komuniteti egjiptian.

  “Në fjalën që kisha me herët i dhashë të gjitha sqarimet e nevojshme. unë i urojë deputeti Berisha ditën e komuniteti egjiptian”, ka thënë Hoti.

   

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/190661312352125/

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme22 Qershor 2024
  Forca e Sigurisë së Kosovës së shpejti do të jetë me aeroport ushtarak në afërsi të kufirit me Serbinë. Mirëpo njohësit e...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, ka bërë të ditur se në Ditën Memoriale të Komunitetit Egjiptian ka vizituar disa...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.