Bota/Rajoni

Njeriu që menaxhoi strategjinë e Suedisë ndaj Covid-19 tregon pse vendi nuk u izolua totalisht

Njeriu që menaxhoi strategjinë e Suedisë ndaj Covid-19 tregon pse vendi nuk u izolua totalisht
08:38 | 26 Qershor 2020

Burri që qëndron pas strategjisë së diskutueshme të Covid-19 të Suedisë ka karakterizuar bllokimet e vendosura në pjesën më të madhe të globit si një formë “çmendurie”, që fluturon përballë asaj që dihet në lidhje me trajtimin e shpërthimeve virale.

Dr Anders Tegnell, epidemiologu shtetëror i Suedisë, tha që ai ishte kundër kufizimeve në lëvizje, për shkak të efekteve anësore e të dëmshme që sjellin ato shpesh.

“Ishte sikur bota të ishte çmendur dhe gjithçka që kishim diskutuar ishte harruar,” tha Dr Tegnell në një Radio Suedeze.

“Rastet u bënë shumë dhe presioni politik u forcua shumë. Dhe atëherë Suedia qëndroi atje vetëm.’’

Dr Tegnell pranon se ai gaboi potencialin vdekjeprurës të koronavirusit në fazat e hershme të tij, por nuk ka pranuar të konsiderojë braktisjen e strategjisë së tij. Ai thotë se kufizimi i lëvizjes në masën radikale që shihet në pjesën më të madhe të globit mund të krijojë probleme të tjera, duke përfshirë rritjen e abuzimit në familje, vetminë dhe papunësinë masive.

“Në të njëjtën mënyrë që të gjitha ilaçet kanë efekte anësore, masat kundër një pandemie gjithashtu kanë efekte negative,” tha ai. “Në një autoritet si i yni, i cili punon me një spektër të gjerë të çështjeve të shëndetit publik, është e natyrshme të merren parasysh këto aspekte.”

Por Suedia tani ka një nga nivelet më të larta të vdekshmërisë në botë nga koronavirusi, me më shumë se 5 mijë viktima. Sondazhet sugjerojnë që Suedezët kanë filluar të humbin besimin në reagimin e vendit të tyre ndaj pandemisë.

Në vend që të mbyllte shkollat, dyqanet dhe restorantet, Suedia la shumë pak gjithçka. Qytetarët u inkurajuan të respektojnë udhëzimet për distancimin shoqëror, por strategjia e supozuar se Suedezët do të ndryshonin vullnetarisht sjelljen e tyre pa qenë e nevojshme për ligje.

Dr Tegnell gjithashtu këshilloi të mos përdorni maska ​​për fytyrën, duke argumentuar se ka pak prova shkencore që ato funksionojnë. Dhe ai thotë se është e qartë se mbyllja e shkollave ishte një përgjigje e panevojshme ndaj pandemisë, një nocion që në të vërtetë mbështetet në një studim të fundit në frëngjisht.

Ndërkohë, virusi është rishfaqur kohët e fundit në një numër vendesh ku autoritetet menduan se do ta sillnin atë nën kontroll, përfshirë Pekinin.

“Unë jam duke pritur për një vlerësim më serioz të punës sonë sesa është bërë deri më tani,” tha Dr Tegnell. “Nuk ka asnjë mënyrë të dijë se si përfundon kjo”.

Parlamenti i Suedisë ka pranuar të ketë një komision të hetojë përgjigjen e qeverisë ndaj krizës Covid-19. Rezultatet e hetimit do të publikohen në fillim të vitit 2022, para zgjedhjeve të ardhshme të përgjithshme.

Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera

Të tjera