×
 • Lajme
 • Lajme

  Një infermiere për 20 pacientë me Covid në Klinikën Infektive

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Në ditët e fundit kur është rritur numri i pacientëve në Klinikën Infektive, një infermiere është kujdesur për 20 persona të shtrirë.

  Kështu ka deklaruar infektologu Dr. Murat Mehmeti, i cili ka thënë se është e pamundur të menaxhohet një situatë e tillë nëse vazhdon fluksi i pacientëve.

  “Është e vështirë të thuhet se si të menaxhohet situata. Unë mendoj personalisht se do të duhej të fillohet të mendohet që edhe spitalet rajonale të fillojnë të merren me këta pacientë sepse nëse vazhdon ky trend ne s’do të kemi kapacitete infermierore dhe mjekësore. Kemi mungesë të infermierëve, përderisa një repart ka deri në 20 pacientë dhe mbrëmë, përkatësisht parmbrëmë kemi pas vetëm një infermiere dhe kjo është e pamundur që vetëm një infermiere të menaxhojë të gjithë këta pacientë”, ka deklaruar Mehmeti në klankosova.

  Ai ka thënë se është bërë një kërkesa për angazhimin e infermierëve vullnetarë nga klinikat tjera dhe tani kanë filluar të shtohet numri i tyre.

  Mjeku ka apeluar tek qytetarët që të mos besojnë në deklaratat se virusi është i rremë sepse ky virus po shkakton sëmundje të rëndë dhe vdekjen e pacientëve dhe deri më tani nuk ka asnjë ilaç që e shëron direkt këtë virus.

  Pompa e derivateve me çmimet më të lira në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme22 Qershor 2024
  Forca e Sigurisë së Kosovës së shpejti do të jetë me aeroport ushtarak në afërsi të kufirit me Serbinë. Mirëpo njohësit e...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, ka bërë të ditur se në Ditën Memoriale të Komunitetit Egjiptian ka vizituar disa...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.