×
 • Lajme
 • Lajme

  Nis raundi i ri i dialogut në Bruksel, Beogradi insiston për Asociacionin

  FrontOnline
  17 Shtator 2020

  Delegacioni i Beogradit i udhëhequr nga drejtori i të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën, Marko Gjuriq, u takua me emisarin e posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi Mirosllav Lajçak në Bruksel.

  Pas takimeve bilaterale të të dy delegacioneve me ndërmjetësuesit e BE, një raund i ri bisedimesh trepalëshe midis Prishtinës dhe Beogradit në nivelin e ekspertëve pritet të fillojë në 11:30.

  Dje, BE-ja njoftoi një ndryshim në agjendën e dakorduar, me vetëm çështjet financiare që diskutohen në Bruksel sot, por jo statusin e komuniteteve pakicë.

  Delegacioni i Beogradit këmbëngul që Asociacioni i Komunave Serbe të jetë pika e parë që do të diskutohet në takimin e sotëm.

  Sipas Tanjug, delegacioni i Prishtinës erdhi në Bruksel vetëm me ekspertë të çështjeve ekonomike në mënyrë që të mos ngrihej çështja e Asociacionit.

  Në MINIMAX kanë filluar zbritjet finale me çmime fikse 2€, 5€, 7€, 9€
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Lajme24 Maj 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot diell dhe vranësira, me mundësi për ndonjë reshje të dobët në zona të caktuara, kryesisht...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.