Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Nexhmi Rudari thotë se tre nxënësit e prekur me Covid, qëndruan të izoluar

  FrontOnline
  2 vite më parë

  3 nxënës në komunën e Podujevës kanë rezultuar pozitiv me Covid-19 në 24 orët e fundit. Mirëpo kryetari në detyrë i Podujevës, Nexhmi Rudari për IndeksOnline ka konfirmuar se të njëjtit ka një javë që nuk janë shfaqur në shkollë, meqë familjarët e tyre ishin të prekur nga Covid.

  Rrjedhimisht siç ka thënë Rudari për IndeksOnline, gjasa e shpërndarjes së infektimit nga këta nxënës nuk ekziston.

  “Po i kemi katër nxënës të infektuar. Në fakt gjëja e mirë është se ata kanë qëndruar në shtëpitë e tyre, meqë në familjet e tyre ka pasur të infektuar dhe më shumë se një javë nuk kanë vijuar mësimin, me të marrë vesh që anëtarët e familjes janë pozitiv. Prej tyre nuk ekziston rreziku”, tha Rudari.

  Ai tutje ka sqaruar se për momentin nuk ka ndonjë arsye për tu mbyllur këto shkolla apo për të vijuar mësimin online.

  “Për momentin nuk kemi ndonjë arsye për të mbyllur shkoillat ose për të ndërruar skenarin e mësimit meqë ata nuk kanë pasur në kohën e fundit konakt me nxënësit dhe stafin mësimor”, theksoi Rudari.

  I pari i Podujevës ka bërë të ditur se mësimi në 65 objektet shkollore aq sa ka komuna e Podujevës po zhvillohet pa ndonjë problem, përjashtuar në tri objekte shkollore, e të cilat sic ka theksuar ai ende janë në fazën e renovimit dhe pritet të jetë të gatshme për të gjithë nxënësit nga e hëna.

  Ndryshe gjatw ditws sw djeshme janw regjistruar gjashtë raste të reja me koronavirus në Komunën e Podujevës. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, 2 dy raste janë nga qyteti dhe nga një rast në fshatrat; Dumosh, Lladoc, Llapashticë e Epërme dhe Lupç i Poshtëm.

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme30 Mars 2023
  Bashkësia Islame e Kosovës ka njoftuar se e përkrah marshin për drejtësi të thirrur nga platforma “Liria Ka Emër”, në mbështetje të...
  Lajme30 Mars 2023
  Një vendim që pritet të merret shpejt nga Gjykata Kushtetuese, e që ka të bëjë me ankesën e dy deputetë nga radhët...
  Lajme30 Mars 2023
  Lideri i partisë joparlamentare Nisma Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka vlerësuar se marrëveshja e Ohrit, e dakorduar mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit...
  Të tjera
  Vip30 Mars 2023
  Reperja e njohur, Melinda Ademi është një prej emrave më të kërkuar dhe më të pëlqyer në estradën shqiptare. Së fundmi, reperja...
  Lajme30 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se marrëveshja e cila e parasheh Asociacionin, para aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese do të kishte...
  Lajme30 Mars 2023
  Ish-anëtari i ekipit negociator të Kosovës, Skender Hyseni, ka komentuar deklaratën e Kurtit se “po të ishte kryeministër më 2011, Kosova do...
  Lajme30 Mars 2023
  Çështja e Ballkanit të Hapur është mes temave më të nxehta në debatin publik në Kosovë. Kreu i ekzekutivit, Albin Kurti në...
  Lajme30 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur për aktakuzat ndaj ministrave të tij, ku përmendi aktakuzën ndaj ministrit të Infrastrukturës, Liburn Aliu,...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Një tërmet me magnitudë 6.3 goditi brigjet e rajonit Maule në Kilin verior të enjten, sipas Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare (EMSC). Epiqendra e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.