×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Nëse duart dhe këmbët ju mpihen, diçka nuk është mirë me shëndetin

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Nëse dalim jashtë në dimër pa dorashka, me siguri do t’i shohim duart që bëhën të bardha, dhe madje mund të kemi ndjesi shpimi. Ky është vetëm reagimi normal i trupit tonë ndaj temperaturave të ftohta dhe duart tona do të kthehen përsëri në normale, sapo t’i ngrohemi.

  Sidoqoftë, për disa njerëz këto simptoma mund të jenë shenja të një gjendje më serioze tek duart, të quajtur sëmundja Raynaud, e cila mund të jetë e dëmshme për shëndetin e tyre. Ne në Pergatit donim të dinim më shumë për këtë sëmundje, simptomat e saj dhe si ta parandalonim atë. Ja çfarë zbuluam!

  Çfarë është sëmundja e Raynaud

  Kur shfaqet sëmundja e Raynaud, arteriet që furnizojnë gjak në lëkurën tuaj ngushtohen për shkak të temperaturave të ftohta ose stresit emocional. Kjo, nga ana tjetër, bën që duart, gishtat e këmbëve dhe ndonjëherë pjesët e tjera të trupit të bëhen të bardha dhe / ose blu dhe të japin ndjesinë e mpirjes.

  Pastaj ato kthehen të kuqe kur fluksi i gjakut kthehet. Ky proces mund të shoqërohet edhe me dhimbje. Simptomat zakonisht zgjasin vetëm disa sekonda ose minuta, por ato mund të zgjasin deri në disa orë në raste të rënda.

  Shkaqet e sëmundjes Raynaud

  Ekzistojnë 2 lloje të Raynaud-it – parësore (sëmundja Raynaud) dhe sekondare (sindromi Raynaud).

  Shkaku i Raynaud-it parësor nuk dihet. Është normale që enët e gjakut që janë afër lëkurës suaj të tkurren kur të ftohet. Por kur njerëzit kanë sëmundjen e Raynaud, venat e tyre tkurren më shumë dhe më shpejt se normalisht. Sidoqoftë, është më e butë dhe më e zakonshme se sindroma Raynaud dhe shpesh nuk ka nevojë për ndonjë trajtim.

  Nga ana tjetër, Raynaud (sindroma Raynaud) ndodh për shkak të një gjendje themelore ose një faktori tjetër. Është më pak e zakonshme se sëmundja Raynaud, por mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore, si plagët e lëkurës dhe gangrenat. Për këtë lloj, ndonjëherë nevojiten medikamente ose kirurgji.

  Disa shkaqe të sindromës Raynaud janë:

  Sëmundjet dhe kushtet që dëmtojnë arteriet ose nervat që kontrollojnë arteriet në duar dhe këmbë (p.sh. artriti reumatoid dhe arterioskleroza)

  Veprime të përsëritura që dëmtojnë arteriet ose nervat që kontrollojnë arteriet (p.sh. shtypja e tasteve ose luajtja në pianos për periudha të gjata kohore)

  Mjekime që ngushton arteriet

  Ekspozimi ndaj kimikateve të caktuara (psh. Nikotina)

  Lëndime në duar ose këmbë

  Simptomat e sëmundjes Raynaud

  Sindroma e Raynaud zakonisht prek gishtërinjtë por mund të prekë edhe pjesët e tjera të trupit, si hunda, veshët, buzët dhe thithkat.

  Për shkak të temperaturave të ftohta ose stresit emocional, arteriet mund të ngushtohen dhe zvogëlojnë ose ndërpresin furnizimin me gjak në zona të caktuara. Kjo mund t’i bëjë ata:

  Të kthehen në ngjyrë të bardhë dhe më pas blu

  Të ndjeni të ftohtë, mpirje ose të dhimbje

  Të kthehen në të kuqe, të japin ndjesi shpimi ose djegie kur të kthehet fluksi i gjakut

  Si mund të parandaloni një episod i Raynaud?

  Për të parandaluar një sulm të sëmundjes Raynaud, përpiquni të:

  Shmangni temperaturat e ftohta dhe vishni rroba të ngrohta, veçanërisht në duar dhe këmbë

  Ushtrohuni rregullisht – ndihmon në përmirësimin e qarkullimit

  Kufizoni përdorimin tuaj të kafeinës dhe alkoolit

  Shmangni presionin e tepërt në majë të gishtave

  Ndaloni pirjen e duhanit

  Shmangni stresin emocional dhe mësoni ta menaxhoni atë

  Petrol Company feston në Sos Fshatrat e Fëmijëve dhe në Sos Kopsht
  Nga Rubrika
  Lifestyle27 Shkurt 2024
  Ngrënia e disa ushqimeve mund të ndikojë në shëndetin e zemrës. Deri më tani, disa studime kanë treguar se një dietë e...
  Lifestyle27 Shkurt 2024
  Katie Rogers, e cila mbulon Shtëpinë e Bardhë thotë për ‘New York Times’, Biden e ka pushtuar rrethin e tij të ngushtë...
  Lifestyle26 Shkurt 2024
  Dashi Perspektivat ne jetën tuaj ne çift janë shume te mire gjate kësaj dite. Do i besoni me tepër njeri-tjetrit dhe do...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) është duke vazhduar me përkrahjen e saj ndaj Ukrainës. Në një njoftim të lëshuar nga Ministria...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Emisari BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak ka njoftuar për takimet e zhvilluar sot në Bruksel me kryenegociatorin serb, Petar Petkovic, dhe...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ushtruesi i Detyrës së Kryeprokurorit të Shtetit, Besim Kelmendi, ka mbledhur sot në takim kryeprokurorët dhe zëvendës kryeprokurorët e prokurorive të vendit....
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Suedia pritet të bëhet zyrtarisht anëtare e NATO-s në ditët apo javët në vazhdim, pasi të hënën dha miratimin edhe vendi i...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Kancelari gjerman Olaf Scholz tha sot se vendet europiane dhe anëtarët e NATO-s nuk do të dërgojnë trupa në Ukrainë. “U diskutua...
  Ekonomi27 Shkurt 2024
  Në Bruksel ka përfunduar takimi i përbashkët mes ekspertëve financiarë të Kosovës dhe Serbisë, nën ndërmjetësimin e emisarit evropian për dialogun, Mirosllav...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.