×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në Shqipëri vdes një 34-vjeçare e infektuar me coronavirus

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Një grua në Shqipëri, 34 vjeçe, e infektuar me koronavirus, ka humbur jetën mëngjesin e së mërkurës.

  Marieta Dervishi, nga Instituti i Shëndetit Publik, dha më shumë detaje:

  “Një 34-vjeçare nga Librazhdi, e cila vuante nga insuficenca renale kronike, diabeti, hipertensioni, e konfirmuar me Covid-19 [sëmundjen që e shkakton koronavirusi], e shtruar në shërbimin infektiv [në Tiranë] prej disa ditësh, në gjendje të rëndë dhe e intubuar, pavarësisht përkujdesjes së mjekëve, nuk ka mundur të mbijetojë”.

  Me këtë rast, numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri shkon në 47.

  Dervishi po ashtu bëri të ditur se gjatë 24 orëve të fundit, autoritetet në Shqipëri kanë kryer 347 teste për koronavirus, prej të cilave 67 kanë dalë pozitive.

  “Vazhdon të ketë sërish shtrime të reja në spitalin infektiv, ku aktualisht po trajtohen 82 pacientë, 14 prej tyre janë në terapi intensive”, tha Dervishi.

  Numrin më të lartë të të infektuarve ditorë e ka Kruja me 18 raste; 16 të prekur janë në Tiranë, 10 në Shkodër, 6 në Vlorë, nga 2 raste në Kukës, Lezhë, Kurbin, Lushnje dhe nga 1 rast në Durrës, Fier, Korçë, Kavajë, Rrogozhinë, Tropojë, Berat, Vau i Dejës dhe Divjakë.

  “Një pjesë e konsiderueshme e rasteve lidhen me ndërmarrje me shumë punëtorë, ndërkohë që vazhdon hetimi për raste të reja”, tha Dervishi.

  Sipas saj, në 24 orët e fundit janë shëruar 22 pacientë nga koronavirusi – në mesin e tyre: 7 mjekë dhe infermierë.

  Me këto shifra, numri i përgjithshëm i të shëruarve në Shqipëri shkon në 1,217.

  Aktualisht në këtë vend janë 850 raste aktive me Covid-19, kryesisht në Tiranë, Shkodër dhe Durrës. /rel/

  Gjiganti zviceran “Lika Group” synon ta zbukurojë Prishtinën (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Pushimet në Jug këtë vit janë më të shtrenjta se asnjëherë. Vlora, Saranda dhe zonat përreth tyre po përballen me një rritje...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Ministria e Jashtme e Azerbajxhanit bëri të ditur se ambasadori i saj dhe stafi tjetër i ambasadës janë kthyer në Teheran, një...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas, dha dorëheqje nga kjo pozitë, për t’u bërë shefe e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian në...
  Të tjera
  Sport15 Korrik 2024
  Finalja e Copa America mes Argjentinës dhe Kolumbisë u ndërpre për më shumë se një orë pasi skenat kaotike dhe të rrezikshme...
  Lajme15 Korrik 2024
  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Republikën e Kosovës, Jeffrey Hovenier, tha se përkushtimi i SHBA-së ndaj popullit të Kosovës është i...
  Lajme15 Korrik 2024
  Salla e Kuvendit të Kosovës është në rinovim e sipër ndërsa Shefi i Kabinitetit të Glauk Konjufcës, Ilir Kërçeli njoftoi se tashmë...
  Lajme15 Korrik 2024
  Gjykata Speciale ka njoftuar se në rastin gjyqësor Januzi dhe të tjerët, është marrë vendim për kalimin e dosjes së çështjes dhe...
  Sport15 Korrik 2024
  Lamine Yamal nuk do ta harrojë kurrë eksperiencën e jashtëzakonshme që e pati në Euro 2024. Super-talenti i Barcelonës ishte sensacion në...
  Lajme15 Korrik 2024
  Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti, i cili ka thënë se vrima nga e cila rridhte buxheti...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.