Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në Kinë gjendet Coronavirusi edhe në karkaleca të detit të ardhur nga Ekuadori

  FrontOnline
  12 Gusht 2020

  Një qytet në provincën lindore të Kinës, Anhui, ka njoftuar se është gjetur koronavirusi i ri në paketimet e karkalecëve të detit nga Ekuadori, njoftojnë mediumet kineze të mërkurën. Është rasti i radhës i virusit të zbuluar në produkte të importuara, shkruan agjencia Reuters.

  Koronavirusi është gjetur në paketimin e jashtëm të karkalecëve të ngrirë të blerë nga një restorant në qytetin Wuhu, kur autoritetet lokale kanë bërë një kontroll rutinore, ka njoftuar televizioni kinez CCTV.

  Ky lajm vjen një ditë pasi një qytet në provincën Shandong ka gjetur virusin në pako të ushqimit të detit të ngrirë, po ashtu të importuar, ndonëse nuk ka treguar se nga është origjina.

  Që nga korriku, disa qytete kineze kanë raportuar raste, përfshirë qytetet bregdetare Xiamen dhe Dalian, duke shtyrë Kinën të pezullojë importimet nga tri kompani ekuadoriane që merren me karkaleca të detit.

  CCTV ka njoftuar të mërkurën se në restorantin në Wuhu janë ruajtur produktet e kontaminuara në frigorifer që nga blerja dhe gjitha produktet janë izoluar tashmë.

  I janë bërë testet punëtorëve, ushqimit dhe pjesës së brendshme të restorantit, si dhe stafit të kompanisë që ka shitur karkalecat dhe familjeve të tyre dhe të gjithë kanë rezultuar negativë.

  KEDS njofton për ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Është “ndoshta” koha për një sekretar të përgjithshëm të NATO-s që vjen nga Britania e Madhe, duket të ketë sugjeruar presidenti amerikan,...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak është takuar me presidentin amerikan, Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë. Sunak ka thënë se...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.