×
 • Lajme
 • Lajme

  Në cilat organizata ndërkombëtare u anëtarësua Kosova dhe cilat i synon?

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Për të rinisur bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë më 27 qershor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pala kosovare dhe ajo serbe janë pajtuar që t’i heqin pengesat për dialog.

  Kosova është pajtuar që të pezullojë përpjekjet për t’u anëtarësuar në organizatat ndërkombëtarë, ndërsa Serbia u pajtua që të pezullojë përkohësisht fushatën e çnjohjeve të pavarësisë së Kosovës.

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka deklaruar të martën gjatë një debati të Institutit Demokratik te Kosovës, se ka dakordim që deri më 27 qershor, Kosova të pushojë aplikimin për anëtarësim në organizata ndërkombëtare.

  Me gjithë pengesat e shkaktuara nga fushata e Serbisë kundër shtetësisë së Kosovës, Kosova është bërë anëtare e disa organizatave ndërkombëtare, përfshirë edhe organizatat më të rëndësishme financiare e sportive. Disa nga ato janë:

  Banka Botërore
  Fondi Monetar Ndërkombëtar
  Banka Evropiane për Rindërtim e Zhvillim
  Federata Botërore e Futbollit
  Federata Evropiane e Futbollit
  Komiteti Olimpik
  Organizata Botërore e Doganave
  Marrëveshja për Tregti të Lirë e Evropës Qendrore (CEFTA)
  Kosova nuk është anëtare e:

  Organizatës së Kombeve te Bashkuara
  Bashkimit Evropian
  Këshillit të Evropës
  Organizatës Botërore të Tregtisë
  Organizatës Botërore të Shëndetësisë
  Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë
  Fushata e Serbisë ka penguar që Kosova të anëtarësohet në:

  Organizatën Ndërkombëtare të Policisë Kriminale (INTERPOL)
  Agjencinë për Arsim, Shkencë dhe Kulturë të Kombeve të Bashkuara (UNESCO)
  Arritja e një marrëveshje eventuale gjithëpërfshirës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe rrjedhimisht një ulëse në Kombet e Bashkuara, do t’ia lehtësonte tërësisht Kosovës anëtarësimin në të gjitha organizatat ndërkombëtare.

  Fushata e Serbisë për çnjohje të pavarësisë së Kosovës

  Serbia e udhëheqë fushatën e tërheqjes së njohjeve të pavarësisë së Kosovës që nga viti 2017.

  Në emër të Serbisë, fushatën e ka udhëhequr ministri i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq.

  Daçiqi ka deklaruar që 18 shtete i kanë tërhequr njohjet e Kosovës.

  Shtetet që i kanë tërhequr njohjet e Kosovës, sipas të dhënave të Serbisë: Sao Tome dhe Principe, Surinami, Guinea Bisao, Burundi, Liberia, Papua Guineja e Re, Lesoto, Komonuelthi i Dominikës, Grenada, Unioni i Komoreve, Ishujt Solomon, Madagaskari, Palau, Togo, Republika Qendrore e Afrikës, Gana, Siera Leone dhe Nauru.

  Si sukses i Serbisë është theksuar fakti që Kosova nuk është anëtarësuar në UNESCO dhe INTERPOL

  Shefi i diplomacisë së Serbisë ka thënë që ka vizituar 108 shtete për të biseduar lidhur me rishqyrtimin e pozicionit të tyre ndaj Kosovës.

  Sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Serbisë, Kosova nuk e ka shumicën në Kombet e Bashkuara, sepse nga 193 shtete anëtare, shtetin e Kosovës e njohin 92 prej tyre dhe nuk e njohin 96 prej tyre. Ndërkaq, pesë shtete kanë “qëndrim fluid”.

  “Qëndrimi fluid”, sipas Daçiqit, do të thotë që ato shtete “kryesisht e njohin Kosovën, por më nuk votojnë për të”.

  Dialogu Kosovë-Serbi, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, ka nisur më 2011 në Bruksel. Ai është pezulluar nga nëntori i vitit 2018, kur autoritetet e Kosovës patën vendosur taksë 100 për qind në mallrat e Serbisë dhe Bosnjë-Hercegovinës.

  Kjo masë u zëvendësua me reciprocitet, por qeveria e re e kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti ka hequr të gjitha masat, për shkak të siç është shprehur ai, heqjes së të gjitha pengesave për vazhdimin e dialogut me Serbinë.

  Në tetor të vitit 2019, SHBA-ja emëroi Richard Grenellin, si të dërguarin e tyre për bisedimet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

  Comodita në panairin M.O.W. po shijon takimet me biznese për mundësi shkëmbimi eksperiencash, rrjetëzimi dhe bashkëpunimi
  Nga Rubrika
  Lajme28 Maj 2024
  Shefja e grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila dhe ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, kanë udhëtuar bashkë drejt Kanadasë për...
  Lajme28 Maj 2024
  Deputeti i LVV-së, Mefail Bajqinovci ka ironizuar me opozitën për zgjedhje të parakohshme. Ai ka thënë se është paradoks që opozita nuk...
  Lajme28 Maj 2024
  Këshilli i Përgjithshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës, sot duke filluar nga ora 18:00 pritet të ketë një mbledhje. Deputeti dhe anëtari...
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2024
  Ministria e Zhvillimit Rajonal ka lansuar shpalljen publike për skemën e granteve. Zëvendësministri i Zhvillimit Rajonal, Ali Tafarshiku,  ka deklaruar se tashmë...
  Lajme28 Maj 2024
  “Sapo që Serbia t’i vë sanksione Federatës Ruse, atëherë do të ishte një moment kur ata mund të tregojnë se duan të...
  Lajme28 Maj 2024
  Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhgues në anëtare të...
  Lajme28 Maj 2024
  Analisti politik, Artan Muhaxhiri, për FrontOnline thotë se puna dhe se si e kanë marrë pushtetin kryetarët në komunat veriore, ka qenë...
  Lajme28 Maj 2024
  Deputetja e AAK-së¸Time Kadrijaj, për FrontOnline thotë se nuk ka ndonjë raport që vlerëson punën e katër kryetarëve të komunave veriore. ‘’Nuk...
  Lajme28 Maj 2024
  Faton Klinaku, ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL e UÇK-së, ka thënë se Prokuroria e Speciales ka marrë para nga Rusia...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.