×
 • Lajme
 • Lajme

  Në Bruksel shkon Avdullah Hoti, jo edhe Hashim Thaçi

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Në takimin e 25 qershorit në Bruksel do të shkojë kryeministri Avdullah Hoti, por jo edhe presidenti Hashim Thaçi.

  Kështu merr vesh Klan Kosova nga burimet e saj brenda presidencës.

  Klan Kosova po ashtu ka mësuar se kryeministri kosovar në Bruksel do të takohet vetëm me përfaqësuesit europianë, por jo edhe ata të Serbisë.

  Në ndërkohë, shefi i qeverisë kosovare mbrëmjen e djeshme e ka treguar agjendën e këtij takimi.

  “Si Kryeministër i Kosovës, më 25 qershor në Bruksel takohem me Kryetaren e Komisionit Evropian, znj. Ursula von der Leyen, Kryetarin e Këshillit Evropian, z. Charles Michel, Komisionerin për Zgjerim z. Oliver Varhelyi, dhe Kryetarin e Komisionit për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian dhe Nënkryetarin e EPP, z. David McAllister”.

  “Do të bisedojmë për: (1) hapat që kemi ndërmarrë në luftën kundër COVID-19, (2) për mbështetjen nga ana e KE për rimëkëmbjen ekonomike, si dhe (3) për liberalizimin e vizave për shtetasit e Kosovës, proces i cili ka ngecur jo për shkak të mos përmbushjes së standardeve nga ana e jonë”, ka shkruar ai në Facebook.

  Takimi i Brukselit do të mbahet dy ditë para takimit të përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë në Washington ku pritet të rifillojë dialogu mes të dyja vendeve.

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Të martën mbrëma vëllau i Liridona Ademajt, Leonard Ademaj, ka shkruar në Facebook duke kërkuar drejtësi të shpejtë dhe profesionale, “pa vonesa...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Shaban Murseli, babai i Naim Murselit i cili tashmë gjendet në burg për përfshirjen e tij në vrasjen e Liridona Ademajt, ka...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Dy partitë opozitare, PDK e LDK, kanë dërguar njoftime se do të mbajnë konferenca për media, nesër (e mërkurë). Dy partitë nuk...
  Të tjera
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrenti i Big Brother VIP Kosova, Lumbardhi nuk është ndjerë mirë gjatë mbrëmjes së sotme. Ai ka pasur dhimbje stomaku, derisa në...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e re e Big Brother VIP Kosova, DJ Miss Rose ka zhvilluar një bisedë me Ilirianën. Mes një bisede disa minutëshe,...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Kosova është renditur pothuajse në vendet e fundit në rezultatin e testit PISA për vitin 2022. Ajo është renditur në vendin e...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani ka takuar Mbretin dhe Mbretreshën e Lesotos në Dubai në kuadër të Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla Schwarz ka pritur në takim delegacionin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me 29 nentor ishte paraparë që të përfundonte konkursi për kryeshef ekzekutivë të ndërrmarjes “Trepca”, por i njëjti nga menaxhmenti është shtyer...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.