×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në Brazil nisin testimet e vaksinës së Oksfordit

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Testimet klinike të vaksinës potenciale kundër koronavirusit të zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit kanë nisur në Brazil këtë fundjavë, ka thënë kompania “Lemann Foundation” që po sponsorizon këtë testim, shkruan Reuters.

  Testimet do të bëhen në 2,000 vullnetarë që janë punonjës shëndetësore në Sao Paulo dhe 1,000 persona në Rio de Janeiro dhe po udhëhiqen nga Universidade Federal de Sao Paulo dhe spitali Rede D’Or, transmeton KOHA.

  Administruesi i Shëndetësisë në Brazil, Anvisa. ka aprovuar testet klinike në njerëz për vaksinën potenciale të zhvilluar nga Oksfordi dhe të përkrahur nga AstraZeneca Plc.

  Brazili, ku virusi ende është duke vluar, është shteti i parë jashtë Britanisë i cili do të fillojë testimin e vaksinës së Oksfordit.

  Shkencëtarët presin lansimin e vaksinës në fund të këtij viti.

  Deri tash, në Brazil janë regjistruar më shumë se 1.1 milionë të infektuar me COVID-19 e më shumë se 51 mijë të vdekur.

  Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Më shumë se një mijë vetë vdiqën gjatë pelegrinazhit të Haxhit në Arabinë Saudite, njoftuan autoritetet. Besimtarët myslimanë u përballën me temperatura...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Ministria e Shëndetësisë në Gaza ka bërë të ditur se të paktën 37 mijë 598 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Nesër në Luksemburg do të mbahet takimi i ministrave të jashtëm të BE-së, ku në agjendën e tij është edhe takimi me...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.