×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në Australi do të testohet një trajtim i veçantë për Covid-19, s’ka nevojë për shpim

  FrontOnline
  21 Shtator 2020

  Testimi i një lloji të trajtimit pa gjilpërë kundër koronavirusit do të fillojë së shpejti në Australi pas përkrahjes financiare prej 3 milionë dollarësh nga qeveria e këtij vendi.

  Ky trajtim është zbuluar nga ekspertët shëndetësorë të Universitetit të Sydneyt dhe rreth 150 persona tashmë janë regjistruar si vullnetarë për ta testuar efektin e tij.

  Mjekja Ginni Mansberg tha se pajisja me të cilën jepet ky ilaç mund të jetë më efektive sesa një vaksinë me gjilpërë, shkruan Daily Mail.
  “Ajo shkon drejt në lëkurë, që është organi më i madh i sistemit imunitar të njeriut dhe ne mendojmë se vaksinat e dhëna përmes lëkurës kanë potencial për të bërë më mirë”, tha ajo.

  “E tërë ideja është që trupi i njeriut t’i njohë sasitë e vogla të ADN-së dhe t’i ndërtojë antigjenët e vet për ta stimuluar sistemin imunitar”, shtoi Mansberg.

  Fillimi i testimit të kësaj vaksine erdhi pas njoftimit të Qeverisë Federale për një përkrahje milionëshe për kompanitë dhe institucionet që janë duke punuar në zhvillimin e vaksinave kundër sëmundjes së re.

  Në krahasim me vendet e tjera, Australia nuk ka shënuar shifra shumë të mëdha të infektimeve dhe vdekjeve nga Covid-19. Deri më tani, në shtetin me rreth 26 milionë banorë janë regjistruar mbi 26,000 të infektuar dhe 851 viktima.

  Cilësi, gatim dhe shpërblim
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Frika e përhapjes së sulmeve terroriste në Europë mbetet e lartë. Zyrtarja e BE-së Ylva Jahonsson ka theksuar se situata është shqetësuese...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar Bosnjë e Hercegovinës të bëjë më shumë reforma në mënyrë që të mundë t’i fillojë bisedimet...
  Të tjera
  Vip05 Dhjetor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Monika Salihu, ishte e ftuar në emisionin e pasdites në Klan Kosova, “Ora e Pasdites”. Gjatë intervistës, ajo...
  Ekonomi05 Dhjetor 2023
  Minatorët e Trepçës edhe pas grevës dhjetë ditëshe, po ankohen se marrëveshja që i dha fund grevës, nuk po zbatohet. Përveç shpalljes...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Milan janë duke punuar për rikthimin e mbrojtësit Matteo Gabbia nga huazimi në afatin kalimtar të janarit. Gabbia ishte transferuar tek Villarreali...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ish zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Mbrojtjes për Evropën dhe Politikën ndaj NATO-s, Jim Townsend, vlerëson se një nga zhgënjimet më të mëdha...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova Edona dhe Adri kanë debatuar. Ajo është revoltuar shumë me Adrin. Në një moment i ka...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar Bosnjë e Hercegovinës të bëjë më shumë reforma në mënyrë që të mundë t’i fillojë bisedimet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.