×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në Angli zbulohet një monument 4,500 vjet i vjetër

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Një ekip i arkeologëve e ka zbuluar një monument parahistorik jo shumë larg monumentit Stonehenge në Angli.

  Në bazë të punës në terren dhe analizave, në këtë hapësirë gjenden rreth 20 boshte masive parahistorike, të cilat kanë diametër prej dhjetë metrave dhe janë pesë metra të thella. Kështu, ato e formojnë një rreth që ka diametër më të madh se dy kilometra.

  Shenjat e para tregojnë se ky monument i përket Periudhës së Neolitit para më shumë se 4,500 vjetësh, rreth kohës kur ishin ndërtuar Muret e Durringtonit, shkruan “Daily Mail”.

  Në vendin ku është zbuluar monumenti po kryejnë hulumtime ekspertë të shumtë, përfshirë profesorët e Universitetit St Andrews dhe kolegët e tyre nga Universiteti i Uellsit, institutet në Birmingham dhe Warwick.

  Dr. Richard Bates tha: “Praktikat e sofistikuara qartazi dëshmojnë se njerëzit e asaj periudhe ishin goxha në harmoni me zhvillimet natyrore deri në masën që ne vështirë se mund t’i paramendojmë në jetën tonë sot.”

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Blegtoria po shuhet. Vetëm vitin e fundit, numri i gjedhëve është pakësuar me 35 mijë. Nga 298 mijë lopë apo mëshqerra, të...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Autoritetet greke kanë arrestuar 13 persona pasi fishekzjarret e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Holanda po investon më shumë se 420 milionë dollarë për të prodhuar automjete luftarake të dizajnuara nga Suedia për Ukrainën. Sipas portalit...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.