×
 • Auto
 • Auto

  Modeli i ri F-150 i Fordit me vozitje pa duar dhe opsionin hibrid

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Fordi ka zbuluar modelin e vitit 2021 të quajtur F-150, dhe ky model i ri i pick-upit të popullarizuar të Fordit do të jetë përplot me teknologji të re kur të del në treg vitin e ardhshëm.

  Modeli i ri F-150 do të ketë funksionin e vozitjes pa duar, do të mund të merr përditësime të softuerit nga ajri dhe do të vjen më Apple CarPlay dhe Android Auto që janë me wireless. Kjo kompani gjithashtu do të shesë versionin hibrid të F-150 i cili mund të udhëtojë rreth 1,125 km me rezervuar të plotë, shkruan The Verge.

  Funksioni i vozitjes pa duar, të cilin Ford e quan “Active Drive Assist”, do ta bëjë Fordin njërin nga pak vetura në SHBA të cilat e kanë këtë karakteristikë, se bashku me SUV-të e Cadillacut dhe atyre të General Motors. Active Drive Assist do të mund të përdoret vetëm në disa auto rrugë të caktuara në SHBA të cilat i ka hartuar Fordi, dhe përdoruesit duhet të blejnë një hardware të caktuar për të përdorur këtë funksion, i cili përfshinë një sistem monitorues të vozitjes i cili përdorë një kamerë infra të kuqe për të siguruar se vozitësi është duke e vështruar rrugën, transmeton KOHA.

  Fordi është duke punuar në prodhimin e versionit komplet elektrik të F-150 i cili do të prodhohet në vitin 2022, por ndërkohë, do të ofron versionin hibrid të veturës, duke shkuar pas hapave të General Motors dhe Fiat Chryslerit.

   Petrol Company  prin me çmime me të lira në derivate dhe shumë oferta të tjera
  Nga Rubrika
  Auto14 Qershor 2024
  Ishte vetëm çështje kohe para se një tjetër hiperveturë elektrike të sfidonte Rimac Nevera. Një markë më pak e njohur tani ka...
  Auto14 Qershor 2024
  Ndërsa disa njerëz investojnë në vetura elektrike, të tjerë preferojnë të zgjedhin investime më të parashikueshme si veturat klasike. Të prodhuara më...
  Auto13 Qershor 2024
  Aksionerët e Tesla-s po votojnë për të miratuar një paketë pagese prej 56 miliardë dollarësh për Elon Musk dhe për të zhvendosur...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.