×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mobilizohet Bashkimi Evropian, parashikohet situatë e vështirë me koronavirus

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Bashkimi Evropian ka propozuar plane për të përmirësuar gatishmërinë dhe koordinimin e 27 vendeve anëtare të saj në rast të një emergjence të shëndetit publik në të ardhmen për shkak të koronavirusit, raporton AP.

  Presidentja e Komisionit të Bashkimit Evropian, Ursula von der Leyen tha të mërkurën se “pandemia ka theksuar nevojën për më shumë koordinim në BE, sisteme shëndetësore më elastike dhe përgatitje më të mirë për krizat e ardhshme”.

  Komisioni paraqiti një sërë propozimesh për të forcuar mbikëqyrjen përtej kufijve, për të modernizuar raportimin e të dhënave dhe për të rritur fuqitë e agjencive të BE si Qendra Evropiane e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve dhe Medicines Evropiane.

  Von der Leyen po ashtu ka kërkuar krijimin e një Autoriteti të Reagimit në Urgjencë Shëndetësore deri në fund të vitit të ardhshëm.

  “Pandemia na mësoi se ne shpëtojmë më shumë jetë kur punojmë së bashku”, tha ajo.

  Numri i përgjithshëm i konfirmuar i të infektuarve në 27 vendet e BE-së është afër 200,000.

  Propozimi i Komisionit Evropian tani u drejtohet vendeve anëtare dhe Parlamentit Evropian për shqyrtim.

  Ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  “Sanksionet e reja kundër Rusisë nuk janë të nevojshme, sepse ato i shkaktojnë më shumë dëm Evropës sesa Rusisë”. Kështu u shpreh...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Tetë trupa të pajetë janë gjetur në ditët e fundit në Parkun Kombëtar El Veladero në Meksikë. Njoftimi u dha dje në...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Në Zvicër, mesatarisht 32,000 njerëz në vit duhet të trajtohen në spital për shkak të efekteve anësore të padëshiruara, dhe 2.2 për...
  Të tjera
  Sport23 Shtator 2023
  Superliga e Kosovës në basketboll vazhdon sot me ndeshjet e radhës në kuadër të javës së parë. Këtë të shtunë në program...
  Kronika23 Shtator 2023
  Ka vdekur njëri nga dy të plagosurit në Rahovec të cilët u qëlluan me armë zjarri katër ditë më parë. Lajmin për...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Tetë trupa të pajetë janë gjetur në ditët e fundit në Parkun Kombëtar El Veladero në Meksikë. Njoftimi u dha dje në...
  Lajme23 Shtator 2023
  Ish-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka kritika të mëdha për mënyrën se si po zhvillohet dialogut me Serbinë. Ai i tha ...
  Vip23 Shtator 2023
  Reperja shumë e përfolur shqiptare, Tayna, ka pasur shumë sukses në muzikë, duke e bërë hit çdo këngë të saj. Tayna, gjithmonë...
  Sport23 Shtator 2023
  Sulmuesi portugez, Cristiano Ronaldo shënoi një ‘gol fantazmë’ të çmendur për të kaluar Al Nassr në epërsi ndaj Al Ahli në ndeshjen...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.