×
 • Lajme
 • Lajme

  Ministria u ka ndarë të vdekurve afro 150 mijë euro pensione

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Një milion e 258 mijë euro është vlera e pagesave të jashtëligjshme që Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale ka bërë gjatë vitit të kaluar. Janë paguar pensione pa bazë të qartë ligjore, pensione për persona që kanë vdekur, e pensione për persona të cilët kanë realizuar të ardhura personale.

  Sipas raportit të Zyrës Kombëtare të Auditimit (ZKA) për Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, 991 mijë e 852 është vlera e 4 mijë e 481 pagesave që janë bërë pa bazë të qartë ligjore, 142 mijë e 345 euro është vlera e 1 mijë e 15 pagesave për pensione pas vdekjes së përfituesve, dhe 124 mijë e 632 është vlera e 1 mijë e 386 pagesave që janë bërë për përfitues të cilët kanë qenë duke punuar ose kanë realizuar të ardhura personale, shkruan KOHA Ditore.

  Njëra prej gjetjeve të ZKA-së është çështja e pagesave pa bazë të qartë ligjore.

  “Bazuar në krahasimin e të dhënave të Ministrisë për skemat pensionale dhe ndihmat sociale, kemi konstatuar se Ministria kishte kryer pagesa në vlerë prej 991 mijë e 852 eurosh pa bazë të qartë ligjore”, thuhet në raportin e ZKA-së. Rastet më të shpeshta të përfitimit të më shumë se një pensioni nga skemat pensionale thuhet se janë përfituesit që i takojnë kategorisë së TMK-së dhe FSK-së, të cilët përfitojnë edhe pensione të tjera.

  “Devolli Corporation” shpallet Punëdhënësi, Eksportuesi dhe Tatimpaguesi i vitit 2023, e vetmja korporatë që rrëmben tri çmimet e OEK
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Një aksident i rëndë ka ndodhur mes dy veturave gjatë ditës së sotme në fshatin Frashër të Mitrovicës. Nga aksidenti janë lënduar...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Pas takimeve të ndara, në Bruksel po zhvillohet takimi i përbashkët mes ekspertëve financiarë të Kosovës dhe Serbisë, nën ndërmjetësimin e emisarit...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në rrugën “Rexhep Bislimi” në Ferizaj, Policia ka gjobitur shoferin për tejkalim në vijë të plotë. Policia ka arritur që ta identifikojë...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadorja gjermane në Serbi, Anke Konrad, në një intervistë për mediat serbe deklaroi se është shumë e rëndësishme që të gjitha marrëveshjet...
  Sport27 Shkurt 2024
  Interi i këtij edicioni është një skuadër e frikshme, që nuk mund ta ndalojë askush. Skuadra e udhëhequr nga Simone Inzaghi është...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot mban mbledhje të jashtëzakonshme për shkarkimin e kryesuesit të Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. Karrigen e kësaj pozite, Front...
  Vip27 Shkurt 2024
  Aktori i “Sex and the City”, Eddie Driscoll, ka vdekur në moshën 60-vjeçare pas një beteje me kancerin. Eddie Driscoll luajti në...
  Sport27 Shkurt 2024
  Roma ka marrë fitoren e pestë në gjashtë ndeshjet e fundit në Serie A që po udhëheqet nga Daniele De Rossi. Legjenda...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar aktualisht në Doha të Katarit. Ajo përmes një postimi në Facebook, ka thënë se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.