×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Ministria e Ekonomisë kërkon mbështetje nga britanikët për përzgjedhjen e anëtarëve në borde

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi ka mbajtur një diskutim virtual me ambasadorin e Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott.

  Ministri Kuçi dhe ambasadori Abbott kanë diskutuar lidhur me mbështetjen e britanikëve për përzgjedhjen e anëtarëve të bordeve publike.

  “Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi dhe Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar, Nicholas Abbott sot kanë diskutuar për mbështetjen e britanikëve në përzgjedhjen meritokratike të anëtarëve të bordeve të ndërmarrjeve publike qendrore”, thuhet në njoftimin e Ministrisë.

  Qeveria e Kosovës ka nënshkruar Memorandum Bashkëpunimi me Ambasadën britanike për pozitat e larta drejtuese më 2 korrik.

  Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott, ka theksuar se kjo ishte kërkesa e parë e kryeministrit Avdullah Hoti që kishte ndaj tij.

  Ambasadori Abbott ishte shprehur se institucionet e Kosovës kanë nevojë për rekrutim profesional.

  “Në bazë të përvojave të kaluara, rekrutimet profesionale dhe transparente vazhdojnë të mbesin sfidë për Kosovën. Inkurajoj të gjithë qytetarët të cilët kanë përgatitje profesionale dhe plotësojnë kushtet të aplikojnë” kishte thënë ai gjatë nënshkrimit të memorandumit në fillim të korrikut.

  Përfito nga zbritja e madhe në NimiTV me pakon DigiPrime!
  Nga Rubrika
  Lajme23 Prill 2024
  Njësia për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsion në Ferizaj, pas ndërmarrjes së veprimeve hetimore për një periudhë kohore, njofton se ka...
  Lajme23 Prill 2024
  Deputeti i Vetëvendosjes, Mefail Bajqinovci, është shprehur optimist se Kosova do të kalojë në Këshillin e Ministrave dhe se dërgimi i draft-statutit...
  Lajme23 Prill 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani tha se Kosova nuk kundërshton zbatimin e detyrimeve të veta, por kërkon një marrëveshje të...
  Të tjera
  Lajme23 Prill 2024
  Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës i ka bërë thirrje mw 16 prill Komitetit të Ministrave që ta pranojë Kosovën si pjesëtare...
  Lajme23 Prill 2024
  Prokuroria Themelore në Prishtinë, ka njoftuar se ka inicuar rast në drejtim të veprës penale “ngacmimi seksual” ndaj profesorit të Universitetit të...
  Lajme23 Prill 2024
  Nga Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsioni për FrontOnline është deklaruar deputeti i PDK-së, Hajdar Beqa, lidhur me raportin e DASHI-it....
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, ka siguruar se nuk ka aspak plane për të zgjeruar programin e përbashkët të sigurisë...
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Në Serbi po qëndron për një vizitë Drejtori për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Michael Reiffenstuel. Në kuadër të...
  Lajme23 Prill 2024
  Lutfi Haziri, nënkryetari i LDK-së në një prononcim për Front Online ka folur lidhur me raportin e DASH-it, ku thuhet se Kosova...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.