×
 • Lajme
 • Lajme

  Ministri Jevtiq ua uron Ditën egjiptianëve të Kosovës, thekson nevojën për mbështetje më domethënëse

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  “Në emër të Ministrisë për Komunitete dhe Kthim dhe në emrin tim personal, uroj të gjithë anëtarët e komunitetit egjiptian me rastin e Ditës së Egjiptianëve. Me kulturën, traditën dhe veçantitë e saj të lashta, komuniteti egjiptian përfaqëson një thesar që duhet të ruhet dhe të kultivohet. Puna e të gjithë pjesës tjetër është që ta ndihmojmë dhe marrim pjesë në të në mënyrë më aktive dhe me më shumë përgjegjësi, sepse të gjitha komunitetet në Kosovë meritojnë mundësi të barabarta”, tha ministri për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jevtiq, me rastin e Ditës së Egjiptianëve.

  Ministria për Komunitete dhe Kthim ka theksuar vazhdimisht dhe për vite me radhë pozicionin e palakmueshëm të egjiptianëve në shoqëri, ndërsa punon për të mbrojtur dhe promovuar të drejtat e tyre duke krijuar kushte më të mira të jetesës dhe punës në Kosovë. Me forcat e veta, por edhe me mbështetjen e partnerëve strategjikë, Ministria për Komunitete dhe Kthim ka mbështetur kthimin, integrimin dhe fuqizimin ekonomik të Egjiptianëve, dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë në të ardhmen.

  “Dëshira ime e sinqertë është që të drejtat e të gjitha komuniteteve të respektohen në mënyrë të barabartë, përfshirë të drejtat e Egjiptianëve, dhe veçanërisht të drejtat e tyre në lidhje me arsimin dhe përfaqësimin më të madh në institucionet publike në Kosovë.” Unë po u them Egjiptianëve të jenë krenarë për origjinën, kulturën dhe zakonet e tyre, të kultivojnë dhe ruajnë identitetin e tyre dhe të respektojnë komunitetet e tjera “, thekson ministri Jevtiq.

  Ministria për Komunitete dhe Kthim mbetet e angazhuar për përfshirje më aktive të egjiptianëve në të gjitha proceset e jetës, duke respektuar diversitetin dhe ndërtimin e besimit të ndërsjellë, thuhet në mesazhin urues të ministrit Jevtiq.

  “Strategjitë t’i lënë përjashta, ta shijojnë këtë eksperiencë të paharrueshme”, u thotë Bruno banorëve të rinj
  Nga Rubrika
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbi 47 përqind e qytetarëve të Kosovës besojnë se Qeveria e Kosovës do ta pranojë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. Këtë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Këshilltari në Ministrinë e Jashtme dhe Diasporës, Çerim Bajrami, është sulmuar fizikisht nga një person pasditen e së enjtes, me ç’rast ka...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Në emisionin “Pressing” të T7 janë të ftuar dy deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu dhe Ariana Musliu-Shoshi, përballë...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  KFOR-i ka bërë të ditur se një person me armë zjarri (lodër) në veri të Mitrovicës sot pasdite ka filluar të sillej...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Parlamenti Evropian (PE) ka thënë në një rezolutë që e miratoi të enjten se besueshmëria e Bashkimit Evropian (BE) dëmtohet nga mungesa...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për një kohë shumë të gjatë është aluduar e akuzuar se “komisarja” e fortë e Lëvizjes Vetëvendosje nga Shqipëria, Dejona Mihali, qëndron...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Telekomit të Kosovës i janë bllokuar të enjten pasdite llogaritë bankare, pas vendimit të Gjykatës Komerciale lidhur me borxhin prej 5.7 milionë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, i ka reaguar deputetes së VV-së, Ardiana Matoshi, e cila sot mbajti veshur një bluzë në të...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.