×
 • Lajme
 • Lajme

  Meta për Thaçin dhe Veselin: Do ta përballojnë me dinjitet këtë sfidë

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Presidenti i Shqipërisë,Ilir Meta, komentoi dhe aktakuzën ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit dhe liderit të PDK-së, Kadri Veselit, të cilët akuzohen për vrasjen e mbi 100 personave shqiptarë, serbë, romë dhe kundërshtarë politikë.
  Meta tha se ka komunikuar me Thaçin dhe Veselin dhe u shpreh se ata kanë të gjithë qetësinë për të përballuar me dinjitet këtë sfidë.

  “Nuk është momenti të merremi me drejtësinë ndërkombëtare , miratimi i kësaj Gjykate ka qenë një akt i sforcuar dhe e dimë këtë nga të gjithë faktorët që ai është shtyrë , ku në radhë të parë është vetë pala që shkaktoi gjenocodin dhe s’pranon realitetin e ri, si shteti i ri i Kosovës.
  Drejtuesit e UCK i kanë fituar betejat me drejtësinë ndërkombëtare dhe e dimë shumë mirë kush është pala që është dënuar më shumë dhe kush nuk është dënuar.

  Është momenti për unitet urtësi në Shqipëri dhe Kosovë, mos të ushqejmë mos besim ndaj aleatëve tanë. Kam patur komunikim dhe me Thacin dhe Veselin, jam i bindur që kanë të gjithë qetësin për të përballuar me dinjitet këtë sfidë”, tha Meta.

  Petrol Company hap komunitet në Viber për klientët e saj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë sonte në Tiranë se “heqja e dinarit është një përpjekje e qartë e Kurtit për...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ish-miss Kosova, Drenusha Latifi, ka rrëfyer se ka qenë viktimë e dhunës fizike nga bashkëshorti i saj. Ajo ka ndarë edhe fotografi...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Kryeministri Edi Rama ka bërë një postim në Facebook për samitin Ukrainë-Evropa Juglindore që u mbajt ditën e sotme në Tiranë. “Një...
  Të tjera
  Lajme28 Shkurt 2024
  Pas samitit për Ukrainën që u mbajt të mërkurën në Tiranë, presidentja  e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kryeministrin shqiptar, Edi...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Fatmir Çollaku, njohës i fushës së sigurisë, tha se është pozitive që Tirana zyrtare po merr vëmendjen e ndërkombëtarëve dhe jo vetëm...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Aleancën dhe grupin opozitar rreth saj qytetarët po e...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati, bashkë me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismaili kanë marrë pjesë në ministerialin...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Emisari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka thënë se vërehen shumë probleme në Rregulloren e re të Bankës Qendrore të...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Gjatë qëndrimit në Belfast të Irlandës Veriore, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjithashtu vizitoi shkollën Nettlefield, për të parë nga afër dhe...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.