×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mbi 450 mijë viktima nga COVID-19 në mbarë botën

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Numri i të vdekurve nga coronavirusi i ri (COVID-19) në gjithë botën ka kaluar shifrën mbi 450 mijë.

  Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar gjithsej 450.088 vdekje ndërsa numri i rasteve ka arritur në 8.377.466.

  Numri më i madh i vdekjeve është regjistruar në SHBA me 119.880 viktima.

  Pas saj radhiten Brazili me 46.510 vdekje, Britania e Madhe me 42.153, Italia me 34.448, Franca me 29.575, Spanja me 27.136, Meksika me 18.310, India me 12.262, Belgjika me 9.675, Irani me 9.185, Gjermania me 8.918, Kanadaja me 8.254, Rusia me 7.478, Peruja me 7.257, Holanda me 6.075 dhe Suedia me 5.041 viktima nga COVID-19.

  Vendet e tjera me mbi 1.000 vdekje janë Turqia (4.861), Kina (4.634), Ekuadori (4.007), Kili (3.615), Pakistani (2.975), Indonezia (2.276), Zvicra (1.956), Egjipti (1.850), Kolumbia (1.801), Irlanda (1.710), Afrika e Jugut (1.674), Portugalia (1.523), Rumania (1.451), Bangladeshi (1.305), Polonia (1.286), Filipinet (1.108) dhe Arabia Saudite (1.091).

  Pas shfaqjes në Wuhan të Kinës në dhjetor të vitit të kaluar, COVID-19 është përhapur në gjithë botën.

  Deri më tani, 3.384.805 të infektuar e kanë mposhtur virusin ndërsa aktualisht vazhdojnë trajtimin 4.375.172 raste. /AA/

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Një takim privat i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara pritet të zhvillohet në Nju Jork. Ky takim do të mbahet...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...
  Të tjera
  Sport29 Shkurt 2024
  Edon Zhegrova po kalon një sezon të karrierës te Lille në elitën e futbollit francez. Ylli kosovar është prej futbollistëve më të...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi të hënën është takuar me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, ndërsa sot ai ka publikuar...
  Vip29 Shkurt 2024
  Të lindurit në vitin e brishtë, më 29 shkurt, kanë një ditëlindje ndryshe nga kushdo tjetër. Kjo datë është vetëm një herë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Këshilltari në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Çerim Bajrami, është sulmuar fizikisht. Rasti ka ndodhur sot rreth orës 16:00, në...
  Lajme29 Shkurt 2024
  KFOR-i ka bërë të ditur se një person me armë zjarri (lodër) në veri të Mitrovicës sot pasdite ka filluar të sillej...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Parlamenti Evropian (PE) ka thënë në një rezolutë që e miratoi të enjten se besueshmëria e Bashkimit Evropian (BE) dëmtohet nga mungesa...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.