Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Mbi 17 milionë euro borxhi i faturave të ujit nga veriu i Kosovës

  FrontOnline
  29 Mars 2023

  Në pjesën veriore të Mitrovicës Serbia për një kohë të gjatë ka nxitur serbët ta bojkotojnë çdo obligim ndaj institucioneve të Kosovës.

  Ata, përveç mospagesave ndaj shërbimeve të energjisë elektrike, nuk e paguajnë as ujin. E kjo ka bërë që borxhi ndaj Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit në Mitrovicë të arrijë shifrën mbi 17 milionë euro.

  Qytetarët serbë të komunave veriore, përveç rrymës, nuk paguajnë as për shërbimet e tjera publike. Për vite të tëra nuk kanë paguar asnjë cent për ujin që e konsumojnë.

  Komuna e Mitrovicës Veriore dhe ajo e Zveçanit i kanë borxh mbi 17 milionë euro Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit në Mitrovicë.

  Në një përgjigje me shkrim për RTK-në, nga KRU Mitrovica kanë bërë të ditur se rreth 20% e prodhimit shkon për këto dy komuna veriore, banorët e të cilave nuk kanë paguar për këtë shërbim që nga viti 2000.

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Lajme31 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë të ditur se e ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan,...
  Lajme31 Maj 2023
  Gazetarja Olha Priadko u strehua sot në Kosovë, në kuadër të programit “Journalists in Residence – Kosovo”. Ajo erdhi bashkë me djalin...
  Lajme31 Maj 2023
  Ish i dërguari special për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, ka komentuar përsëri për tensionet në veri. Me anë të një...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.