×
 • Lajme
 • Lajme

  Mbahet mbledhja konstituive e Bordit të Drejtorëve të KOSTT-it

  FrontOnline
  21 Korrik 2020

  Në Selinë Qendrore të KOSTT-it u mbajt mbledhja konstituive e Bordit të Drejtorëve të KOSTT-it, konform vendimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës Nr.07-V-023, për përzgjedhjen e Bordit të Drejtorëve të KOSTT, e cila u miratua me datë 10 korrik 2020, me përbërje nga Kryesuesi i Bordit Jeton Mehmeti, dhe anëtarët Arben Dodaj dhe Nebih Zariqi. Sipas pozitës dhe funksionit Kryeshefi Ekzekutiv i KOSTT-it Ilir Shala është po ashtu anëtar i Bordit të Drejtorëve dhe me këtë përbërje Bordi i Drejtorëve të KOSTT-it është funksional. Anëtarët e tjerë pritet të përzgjedhen pas rishpalljes së konkursit nga Qeveria e Republikës së Kosovës dhe përzgjedhjes së tyre nga Kuvendi i Kosovës.

  Nw komunikatwn e KOSTT-it thuhet se pas miratimit të rendit të ditës, Kryeshefi Ekzekutiv i KOSTT Ilir M.Shala informoi Bordin e Drejtorëve me zhvillimet në KOSTT, prej përzgjedhjes së tij në këtë pozitë 01.03.2018 e deri më sot, duke informuar për të arriturat e KOSTT-it në realizimin e objektivave të kompanisë, të arriturat në rrafshin e brendshëm në sektorin e energjisë dhe atë të jashtëm, në raport me pavarësimin energjetik të KOSTT-it dhe operimin e pavarur si Zonë Rregulluese, brenda Bllokut Rregullues Kosovë – Shqipëri, duke përfshirë nënshkrimin e Marrëveshjes historike të krijimit të Bllokut Rregullues Kosovë – Shqipëri si dhe Marrëveshjen tjetër historike KOSTT – ENTSO-E, nënshkruar më 30.06.2020 si dhe me sfidat dhe problemet, që KOSTT është ballafaquar deri më tani.

  Në takim mori pjesë edhe përfaqësuesja e autorizuar e aksionarit të KOSTT-it, Kuvendit të Kosovës, Learta Hollaj, me ç’rast në fjalën e saj i uroi punë të mbarë Bordit të Drejtorëve si dhe njëkohësisht përgëzoi menaxhmentin dhe gjithë punonjësit e KOSTT-it për të të arriturat në këtë periudhë, duke theksuar se ndërmarrja KOSTT është kompani me reputacion edhe në arenën ndëkombëtare, dhe se këtë frymë të punës, angazhimit profesional dhe konstruktiv të deritanishëm duhet ruajtur dhe avansuar edhe më tutje nga i gjithë Bordi i Drejtorëve, menaxhmenti dhe punonjësit.

  Konstituimi Bordit te Drejtorëve, do të ndikojë pozitivisht në zbatimin e obligimeve ligjore dhe atyre të përcaktuara me licencë lëshuar nga ZRrE, si Operator i Sistemit Transmetues dhe Tregut të Energjisë Elektrikë në Republikën e Kosovës, në funksion të operimit të sigurt dhe të besueshëm të Sistemit Transmetues të Energjisë Elektrike në Kosovë si dhe mbarëvajtjen e proceseve, nëpër të cilat po kalon KOSTT.

  Petrol Company feston në Sos Fshatrat e Fëmijëve dhe në Sos Kopsht
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar anëtarin e Presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës, Denis Beçiroviq, me rastin e Ditës së Pavarësisë....
  Lajme01 Mars 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ndërsa lokalisht pritet të ketë reshje shiu, të cilat në momente...
  Lajme01 Mars 2024
  Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak është takuar sot me presidenten e Vjosa Osmani. Lajçak ka thënë se me...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.