×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Maqedoni: Sigurohen 61 njësi të plazmës së gjakut për trajtimin e pacientëve me COVID-19

  FrontOnline
  03 Gusht 2020

  Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar se deri më tani janë siguruar 61 njësi të plazmës së gjakut për trajtimin e pacientëve me Covid-19.

  Ai ka bërë apel për solidaritet, pasi siç thotë, asgjë nuk është më i rëndësishëm se shëneti.

  “Plazmë të gjakut, jep, mund të dhurojë personi që është shëruar nga koronavirusi. Le të bëhemi humanë dhe të ndihmojmë pacientët që ende luftojnë me këtë virus të paparashikuar. Të tregojmë kujdesin tonë, të dhurojmë dhe të shpëtojmë jetë njeriu. Bëj apel për solidaritet, sepse nuk ka asgjë më të rëndësishme se shëndeti i jonë dhe shëndeti i të dashurve tanë!”,ka shkruar ministri Filipçe.

  Filipçe gjithashtu ka shpërndarë një link, ku shpjegohet se si mund të dhurohet plazmë gjaku.

  Ambasadori suedez qëndron në Devolli Corporation, viziton njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi. Politikanja...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Frika e përhapjes së sulmeve terroriste në Europë mbetet e lartë. Zyrtarja e BE-së Ylva Jahonsson ka theksuar se situata është shqetësuese...
  Të tjera
  Sport05 Dhjetor 2023
  Julen Lopetegui ka refuzuar një ofertë luksoze nga klubi arab Al-Ittihad që do ta bënte atë njërin ndër trajnerët më të pagua...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Linda ka pasur një përplasje të ashpër me Bucin. “Edona është ‘queen’ për ty”, ka qenë...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova Santiana dhe Ylli kanë biseduar me njëri-tjetrin. Santiana iu ka drejtuar Yllit duke i thënë se...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Ylli ka biseduar me Santianën. Derisa po bisedonin Ylli i kërkoi Ganiut të mos i pengoi. Ganiu i ka thënë Yllit “ti...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Frika e përhapjes së sulmeve terroriste në Europë mbetet e lartë. Zyrtarja e BE-së Ylva Jahonsson ka theksuar se situata është shqetësuese...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka bërë të ditur se Italia ka dislokuar trupa shtesë të tyre në Kosovë. KFOR-i...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.