×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Maqedoni: 3095 raste aktive me COVID-19

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Aktualisht në vend ka 3.095 raste aktive të të infektuarve me Covid-19. Nga fillimi i epidemisë deri tani janë regjistruar 5.445 të infektuar, janë shëruar 2.091, ndërsa kanë vdekur 259 persona.

  Pasi u hoqën pothuajse të gjitha kufizimet, çdo ditë vërehen mbi 100 persona të infektuar, ndërsa ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe paralajmëroi se së shpejti do të hapen kufijtë dhe aeroportet, që siç theksoi nuk paraqet rrezik për rritjen e numrit të të diagnostikuarve të ri.

  Filipçe vlerëson se numri i rritur i pacientëve është për shkak të mosrespektimit të masave, duke apeluar vazhdimisht që mbajtja e maskës, mbajtja e distancës dhe mos grupimi do të parandalojë përhapjen e epidemisë.

  Ai theksoi se hapja e kufijve me kontrollin e vendosur në aeroporte dhe mënyrën e anketimit të udhëtarëve në hyrje të shtetit, nuk paraqet rrezik për rritjen e numrit të pacientëve të diagnostikuar.

  Deri tani në vend janë bërë 54.456 testime me Covid-19.

  Gjatë 20 ditëve të fundit më shumë të infektuar janë regjistruar në Shkup ku aktualisht janë 1.785 raste aktive, prej të cilëve 413 në komunën e Çairit.

  Në Kumanovë janë 254 raste aktive, në Dibër 31, Shtip 186, në Prilep ka 19 aktiv, Tetovë 338, Strugë 102, Veles aktiv 32, Manastir 14, Ohër 104, në Kavadar ka gjashtë raste aktive, Gostivar 53, Gjevgjeli 6, Strumicë 9, Kriva Pallankë 6, Krushevë 3, Koçan 27, Probistip 9, Makedonski Brod 1, nga 2 raste janë aktive në Pehçevë, Berovë 1, Vallandov katër, Kratovë 1, Shën Nikollë 15, në Kërçovë janë gjashtë raste aktive 72 dhe në gjithçka nëntë raste aktive.

  20 mijë qytetarë të Gjakovës bëhen me rrjet të ri
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Blegtoria po shuhet. Vetëm vitin e fundit, numri i gjedhëve është pakësuar me 35 mijë. Nga 298 mijë lopë apo mëshqerra, të...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Autoritetet greke kanë arrestuar 13 persona pasi fishekzjarret e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Holanda po investon më shumë se 420 milionë dollarë për të prodhuar automjete luftarake të dizajnuara nga Suedia për Ukrainën. Sipas portalit...
  Të tjera
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores bindëse 3:0 të Portugalisë ndaj Turqisë në Euro 2024, mbrojtësi veteran Pepe ka vlerësuar performancën e ekipit të tij dhe...
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.