×
 • Lajme
 • Lajme

  Maliqi: Albin Kurti së bashku me Vjosa Osmani nuk marrin më shumë se 40% të votave

  FrontOnline
  24 Shtator 2020

  Njohësi i çështjeve politike Shkëlzen Maliqi, ka komentuar deklaratën e kryetarit të LVV-së, Albin Kurti, i cila tha se ai së bashku me Vjosa Osmanin do të marrin mbi 50 % të votave në zgjedhjet e ardhshme.

  Maliqi thotë se kjo është e pamundur pasi rezultatet e marra nga Osmani dhe Kurti, në zgjedhjet e 6 tetorit janë edhe vota të partive ku ata bëjnë pjesë.

  Ai thotë se Vjosa Osmani individualisht nuk mund t’i sjellë LVV-së më shumë se 25 mijë vota, ç’ka nuk do t’i siguronte Kurtit as 40%.

  “Është vështirë të parashikohet se sa do të rritet vota e përbashkuar e Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit përderisa nuk dihet ende se a do të janë në një listë të përbashkët, apo do të garojnë me dy subjekte, ndaras. Në të dy rastet nuk mund të ndodhë permbledhje e totalit të votave që i kanë marre individualisht me 5 tetor 2019 si kryesues të listave të VV dhe të LDK, sepse një pjesë të madhe të atyre votave i kane pas falë luajalitetit të votuesve ndaj partive respektive, dhe është e paimagjinueshme që Vjosa Osmani të shkëput nga LDK-ja 180 mijë vota për t’a shtuar saldon e fitores së VV përmbi 50%. Me realist është parashikimi që Osmani t’i sjellë VV-së rreth 25 mijë vota maksimum, çka nuk ia siguron Kurtit as 40% sepse as partitë konkurente nuk do të rrinë pa kundërveprime në krijimin e koalicioneve për të rritur votën”, tha ai për “Gazetën Blic”.

  Ndërsa sa i përket mbajtjes së zgjedhjeve, Maliqi, thotë se nuk ka gjasa të ndodhin para pranverës së vitit 2021.

  Maliqi parashikon zhvillime dinamike në skenën politike gjatë kësaj periudhe kohe.

  Ai thekson dialogu me Serbinë mund të fuqizojë Avdullah Hotin dhe lë në hije LVV-në si dhe parashikon një bashkim PDK-NISMA.“Me gjasa zgjedhjet nuk do të ndodhin para pranverës së vitit 2021, dhe deri atëherë ka gjasa që të konsolidohet nëse jo koalicioni aktual, atëherë efekti i pozitivitetit që ka sjell Avdullah Hoti në raportet me SHBA-të dhe BE-në, sepse deri atëherë do të mund të ketë zhvillime të rëndësishme rreth marreveshjes me Serbinë që do t’ia humb ndikimin Albin Kurtit, dhe rifuqizoj Hotin, LDK-në por edhe PDK-në nëse ribashkohet me Nismën e Fatmir Limajt. Skena politike në Kosovë është në fazën e zhvillimeve dinamike dhe jo statike, harrojeni konfiguracion e shpresës së 6 tetorit.”Ditë më parë ishte kryetari i LVV-së, Albin Kurti i cili deklaroi se së bashku me Vjosa Osmanin do të fitojnë mbi 50 % të votave.Edhe Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, pas përjashtimit nga strukturat e partisë ka paralajmëruar largimin nga LDK-ja.

  OFERTË për Black Friday, Festën e Flamurit dhe Pikën e Re në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, dhe homologia e saj sllovene, Tanja Fajon, duan të promovojnë integrimin e shpejtë të Ballkanit Perëndimor...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka kërkuar dorëheqjen e ministres së Arsimit Arbërie Nagavci për shkak të rezultatit të dobët...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Sonte para objektit të Shtëpisë së Kulturës “Xheladin Kurtaj” në Kaçanik, janë ndezur qirinj në kujtim të Liridona Ademajt, e vrarë në...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka bërë të ditur se Italia ka dislokuar trupa shtesë të tyre në Kosovë. KFOR-i...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Të martën, u raportua se Marc-Andre Ter Stegen do t’i nënshtrohet një operacioni për lëndimin që ka pësuar në shpinë që e...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Qeveria e Kosovës nuk ndan fonde të mjaftueshme për riintegrimin e viktimave të dhunës në familje, të cilat janë kryesisht gra me...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me moton “Nuk ka paqe pa sigurinë e grave” në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë po protestohet në kërkim të drejtësisë për...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Monika Salihu, ishte e ftuar në emisionin e pasdites në Klan Kosova, “Ora e Pasdites”. Gjatë intervistës, ajo...
  Ekonomi05 Dhjetor 2023
  Minatorët e Trepçës edhe pas grevës dhjetë ditëshe, po ankohen se marrëveshja që i dha fund grevës, nuk po zbatohet. Përveç shpalljes...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.