Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Mali i Zi nga nesër me masa të reja, këto janë rregullat për kosovarët që duan të shkojnë ose kalojnë tranzit

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Shteti i Malit të Zi nga nesër do të ketë masa të reja kundër koronavirusit.

  Mali i Zi e ka vendosur Kosovën në “Listën e Verdhë”, shtet me rrezik mesatar.

  Kosovarët që duan të shkojnë për qëndrim në Mal të Zi duhet të kenë test PCR Negativ jo më të vjetër se 72 orë ose ose një rezultat pozitiv për antitrupat ndaj një koronavirus të ri ( SARS-CoV-2) klasa IgG ose me një rezultat negativ të një prove serologjike për antitrupat e klasës IgM të marra nga testi serologjik ELISA i vjetër jo më shumë se 72 orë.

  Vetëm fëmijët nën moshën 5 vjeçare kanë të drejtë të hynë në Malin e Zi pa test PCR.

  Në përputhje me rekomandimet e Komisionit Evropian, kategori të caktuara të personave të nevojshëm për funksionimin normal të shërbimeve jetësore dhe personave dhe personave me interes të qartë ekonomik përjashtohen nga kriteret e mësipërme. Instituti i Shëndetit Publik përshkruan kushte të veçanta për hyrjen dhe lëvizjen nëpër Mal të Zi për:

  Profesionistë të shëndetit, studiues dhe shkencëtarë të shëndetit;

  Personat që kryejnë ose sigurojnë transportin e udhëtarëve dhe mallrave;

  Diplomatët e akredituar në Malin e Zi, personeli i organizatave ndërkombëtare, personeli ushtarak dhe punëtorët e ndihmës humanitare në kryerjen e funksioneve të tyre

  Kategori të caktuara të udhëtarëve në tranzit;

  Personat që kanë nevojë për mbrojtje ndërkombëtare ose që vijnë në Mal të Zi për arsye të tjera humanitare (parimi i mos-ripërtëritjes respektohet).

  Kosovarët që kalojnë vetëm transit në Malin e Zi nuk kanë nevoj për një testë PCR ose ELISA. Transiti mundësohet duke kontrolluar kohën e hyrjes në Malin e Zi, kalimin e pikave të kontrollit dhe largimin nga Mali i Zi, pa qëndruar në Malin e Zi.

  The Victor vjen me këngë të re “Got U”
  Nga Rubrika
  Lajme19 Mars 2023
  Prerja ilegale e pyjeve po shënon rritje ndër vite. prerja nga Ministria e Bujqësisë kanë thënë se prej shkaqeve që po qojnë...
  Lajme19 Mars 2023
  Sekretari Blinken vlerëson marrëveshjen Kosovë-Serbi si hap kyç drejt anëtarësimit në BE dhe përparimit ekonomik. Shtetet e Bashkuara kanë mirëpritur marrëveshjen e...
  Lajme19 Mars 2023
  E dikur një ish sekretar i ministrisë së Shëndetësisë Pleurat Sejdiu, që sot është kryetar i Odës së Mjekëve të Kosovës, nuk...
  Të tjera
  Vip19 Mars 2023
  Olta-Kiara dhe Kristi-Qetësori janë dy çiftet për të cilët publiku duhet të votojë dhe të zgjedhë se kë do të çojë në...
  Lajme19 Mars 2023
  Besfort Krasniqi, sekretari i përgjithshëm i posa zgjedhur i Universitetit të Prishtinës, në qershor të vitit të kaluar ishte denoncuar për ngacmim...
  Lajme19 Mars 2023
  Ministria e Jashtme turke thotë se do të mbështesë të gjitha nismat që synojnë normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Turqia...
  Lajme19 Mars 2023
  Sot paradite në motelin “Villa A1” te Tranziti i Vjetër në Prizren, u gjet pa shenja jete një burrë i moshës 77-vjeçare....
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Presidenti aktual i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, nuk ka arritur fitore bindëse në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Sipas parashikimeve...
  Lajme19 Mars 2023
  Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Petrit Musa, ka reaguar pas takimit të kryeministrit Albin Kurti në Ohër, ku janë pajtuar që të zbatohen...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.