Auto

Makinat dhe kamionçinat amerikane janë më pak të besueshmet në botë

Makinat dhe kamionçinat amerikane janë më pak të besueshmet në botë
13:17 | 24 Nëntor 2022

Hulumtimi i revistës Consumer Reports arriti në përfundimin se automjetet japoneze janë më të besueshmet, ndërsa ato amerikane janë më të këqijat në këtë drejtim.

Pa dyshim, kjo nuk është shumë befasuese, sepse kamionët dhe SUV-të që amerikanët preferojnë renditen në mesin e automjeteve më jo të besueshme që mund të blejnë me para sot. Ky publikim përfundoi kërkimin e tij duke mbledhur të dhëna për më shumë se 300,000 automjete midis 2000 dhe 2023, duke u bërë pyetje pronarëve në lidhje me shtatëmbëdhjetë fusha problematike, duke përfshirë motorin, transmisionin dhe elektronikën në modele.

Sipas rezultateve, Toyota dhe Lexus përfaqësojnë modelet më të besueshme në Amerikë për këtë vit, ndërsa prodhuesit aziatikë, përfshirë kompaninë koreane Kia, janë në shtatë nga dhjetë pozicionet kryesore të besueshmërisë, me markat BMW, Audi dhe Lincoln që gjejnë rrugën e tyre për këtë listë.

Prandaj, sipas sondazhit, Lincoln është prodhuesi më i besueshëm amerikan në treg falë qetësisë së përmirësuar të sjellë nga linjat Nautilus dhe Corsair. Modeli Aviator, nga ana tjetër, është një nga më të besueshëm në treg, së bashku me rivalin e tij Ford Exporer.

Në kontrast të plotë janë modelet Lexus, secila prej të cilave ka besueshmëri mbi mesataren sipas hulumtimit CR. Toyota pothuajse bëri të njëjtin mashtrim, por u zhgënjye nga highrid plug-in RAV4 Prime, i cili mori vetëm një vlerësim mesatar, së bashku me serinë Tundra, e cila renditet shumë poshtë në këtë shkallë.

Në të vërtetë, çdo model i kamionçinës me madhësi të plotë kishte vështirësi në këtë kategori shumë të rëndësishme, ndërsa i gjithë segmenti i automjeteve ka një vlerësim mesatar të besueshmërisë së parashikuar prej 30 nga 100. Kjo është e tmerrshme edhe në krahasim me minifushat me 44 pikë, SUV me 51 pikë. , dhe sedan, hatchback dhe blini makina që kanë një rezultat mesatar prej 58 pikësh për sa i përket besueshmërisë.

Megjithatë, kamionçinët nuk janë  të vetmit. Automjetet elektrike gjithashtu nuk dolën mirë në këtë sondazh, me makinat e reja me mesatarisht vetëm 36 pikë për besueshmërinë, ndërsa pronarët e modeleve Chevrolet Bolt, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Kona Electric dhe VW ID.4 raportuan të gjitha probleme me baterinë. , sistemet e karikimit, motorët, sistemet e drejtimit dhe shumë gjëra të tjera.

Çuditërisht, modelet SUV hibride dhe hibride plug-in përfaqësojnë seritë më të besueshme në këtë grup, me një rezultat mesatar besueshmërie prej 65 pikësh. Automjetet si Lexus NX Hybrid, Hyundai Santa Fe Hybrid, Toyota Highlander Hybrid dhe Toyota Venza kryesojnë kategorinë me më shumë kredi.

Për sa i përket markave që duhen shmangur këtë vit, ja cilat janë markat me performancën më të keqe – me radhë nga poshtë lart – Mercedes, Jeep, VW, GMC, Chevrolet dhe Tesla. Ndërkaq, top markat – të renditura nga lart poshtë janë Toyota Lexus, BMW, Mazda dhe Honda.

Në lidhje me markat që nuk hynë në listë, Consumer Reports shpjegoi: “Ose kishim të dhëna jo të plota ose kishim shumë pak mostra për të testuar dhe renditur modele nga kompani si Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Fiat, Infiniti, Jaguar, Land Rover. , Maserati, Mini, Mitsubishi, Polestar, Porsche dhe Rivian./FrontOnline/

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera