[wp-story]

Bota/Rajoni

Macron: Jam dakord që mbajtja e maskave të bëhet e detyrueshme

Macron: Jam dakord që mbajtja e maskave të bëhet e detyrueshme
17:03 | 14 Korrik 2020

Presidenti francez Emmanuel Macron është shprehur se është pro vendosjes së një detyrimi për mbajtjen e maskave në ambiente të mbyllura. Gjatë një interviste për mediat, Macron u shpreh se masa mund të zbatohej që në 1 gusht.

“Unë do të doja t’i bëja maskat të detyrueshme në të gjitha hapësirat publike të mbyllura,” tha Macron të martën pas ceremonisë së Bastille në Francë.

“Ekzistojnë rreziqe që [epidemia] mund të fillojë përsëri dhe ne duhet të jemi të përgatitur,” shtoi ai, duke rekomanduar që “të gjithë qytetarët të mbajnë maska sa më shumë që të jetë e mundur, si jashtë, ashtu dhe brenda”.

Komentet e presidentit vijnë vetëm një ditë pasi qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi se mbajtja e maskave për fytyrën në dyqane dhe supermarkete në Angli do të bëhet e detyrueshme duke filluar nga 24 korriku.

“Graniti” hap showroom-in e dytë në Prishtinë (VIDEO)

Të tjera