×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Listës të simptomave nga Covid-19 te fëmijët i shtohen të vjellat dhe diarreja

  FrontOnline
  06 Shtator 2020

  Listës të simptomave nga Covid-19 te fëmijët i shtohen të vjellat dhe diarreja

  Diarreja, të vjellat dhe ngërçet e barkut te fëmijët mund të jenë një nga shenjat e koronavirusit, thonë studiuesit britanikë pas një studimi të hollësishëm që kanë bërë.

  Ekipi i Queen’s University në Belfast dolën në përfundimin se këto simptoma ja vlen të shikohen dhe t’i kushtohet një vëmendje nga ekipet mjekësore.
  Aktualisht ajo çfarë dimë për koronavirusin janë ethet, kollë, humbja e nuhatjes dhe shijes.

  Kushdo që ka këto simptoma duhet të izolohet dhe të testohet për virusin.

  Qendra e SH.B.A.-së për Kontrollin e Sëmundjeve tashmë liston dhe të përzierat ose të vjellat, diarrenë midis simptomave të mundshme të Covid-19.

  Në studim u përfshinë 1000 fëmijë ku nga analizat e bëra rezultuan se 68 nga 992 fëmijë kishin antitrupa ndaj virusit, duke sugjeruar se ata kanë qenë të infektuar me Covid-19.

  Gjysma e atyre që rezultuan pozitivisht raportuan se kishin simptoma.

  Ethet ishin më të zakonshmet dhe më prezentë për 21 fëmijë të cilët ishin të infektuar me Covid-19.

  Simptomat gastrointestinale, të tilla si diarreja, të vjella dhe ngërçet e barkut , u raportuan nga 13 fëmijë që rezultuan pozitiv.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  43 persona kanë mbetur të vdekur pasi një zjarr shpërtheu në një ndërtesë shumëkatëshe në Bangladesh. Sipas mediave lokale, zjarri filloi në...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Të shtëna me armë zjarri ka pasur sonte në Koplik të Shqipërisë, nga ku ka mbetur i plagosur një person i moshës...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Mungesa e fuqisë punëtore – të tjera apo dhe pa kualifikime – po pengon kryesor ekonomik në Gjermani . Sipas Ministrit Federal...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, deklaroi se imazhi i Kosovës në sytë e ndërkombëtarëve nuk është në të njëjtat nivele...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Analisti Visar Ymeri, në “Debat Plus” në RTV Dukagjini, ka thënë se deklaratat e ambasadorit amerikan në Kosovë, Jeffrey Hoverier, nuk janë...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Një takim privat i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara pritet të zhvillohet në Nju Jork. Ky takim do të mbahet...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Organizata PIPOS, e ka realizuar një hulumtim rreth punës së Qeverisë së Kosovës. Një nga temat e trajtuara në këtë hulumtim që...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbi 47 përqind e qytetarëve të Kosovës besojnë se Qeveria e Kosovës do ta pranojë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. Këtë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Këshilltari në Ministrinë e Jashtme dhe Diasporës, Çerim Bajrami, është sulmuar fizikisht nga një person pasditen e së enjtes, me ç’rast ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.