Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Lavrov: Nëse Perëndimi nuk do të ishte përfshirë, lufta do të kishte përfunduar

  FrontOnline
  31 Mars 2023

  Ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov, ka akuzuar Perëndimin për zgjatjen e luftës në Ukrainë, pasi sipas tij pa ndihmën e tyre konflikti do të kishte përfunduar shumë kohë më parë.

  Ai tha se një gjë të tillë e pranon edhe vetë Ukraina, e cila i bënë thirrje vazhdimisht Perëndimit ta furnizojë me armë sepse përndryshe do ta humbasin luftë. Lavrov tha se kjo tregon se Perëndimi është pjesëmarrës i drejtpërdrejte në konflikt.

  “Siç thonë vetë udhëheqësit ukrainas, nëse nuk vazhdojnë të furnizojnë Ukrainën me armë gjithnjë e më agresive, atëherë ata do ta humbin luftën. Dhe ky është një pranim karakteristik, që do të thotë vetëm një gjë: Perëndimi është pjesëmarrës i drejtpërdrejtë në këtë luftë. Pa të, konflikti do të kishte përfunduar shumë kohë më parë dhe kërcënimet që nga fillimi i grushtit të shtetit në 2014 kanë qenë të varura mbi të gjithë popullsinë rusisht-folëse të vendit të quajtur Ukrainë do të ishin eliminuar”, theksoi Lavrov.

  Ministri rus vazhdoi më tej të akuzonte edhe qeverinë ukrainase të cilën ai e quajti “naziste”, se ishte ndihmuar nga Perëndimi për të shkatërruar gjithçka ruse në territorin e saj. Ai shtoi se Rusia nuk do ta tolerojë më Perëndimin i cili sipas tij me metoda naziste ka shpallur një luftë hibride kundër Federatës Ruse./FrontOnline/

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Albin Kurti është përgjegjës për gjithçka që ka ndodhur dje në Zveçan, ka theksuar i ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovë, Petar...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it, në takim morën pjesë ambasadorët e  Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Protestuesit serbë kanë nisur të mblidhen para objekteve komunale në veri të Kosovës edhe të martën. Ata në këtë formë po kundërshtojnë...
  Lajme30 Maj 2023
  Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”. Në...
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, theksoi se BE-ja dënon fuqishëm “dhunën tronditëse në...
  Lajme30 Maj 2023
  Mediat serbe janë hedhur në sulm ndaj Aleksandër Vuçiç. Në veri të Kosovës tensionet janë rritur ndjeshëm dhe frika e konfliktit të...
  Lajme30 Maj 2023
  Kongresisti amerikan, Ritchie Torres ka reaguar sot rreth zhvillimeve të fundit në veri dhe lëndimit të 25 pjesëtarëve të KFOR-it në Zveçan...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetari i komunës së Zveçanit, Ilir Peci, ka bërë të ditur se ai sot s’ka dalur në zyrën qendrore të kësaj komune....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.