×
 • Lajme
 • Lajme

  Lajçaku mbërrin në Kosovë, thotë se dialogu në Bruksel është i rëndësishëm

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë Serbi, Miroslav Lajçak, ka arritur në Prishtinë.

  I pyetur nga KOHA nëse ka ardhur në Kosovë me datat e takimeve për rinisjen e dialogut në Bruksel, Lajçak ka thënë se “i kam datat, por nuk mund t’i bëjë publike tani sepse duhet të koordinohem me partnerët dhe se nuk kemi kohë për të humbur”.

  Lajçak gjatë ditës pritet të takohet me presidentin Hashim Thaçi, kryeparlamentaren Vjosa Osmani dhe kryeministrin Avdullah Hoti.

  Lajçak po ashtu ka deklaruar se dialogu në Bruksel është i rëndësishëm ngase e ardhmja e Kosovës është në BE.

  Ai po ashtu ka thënë se është në dijeni për takimin në Washington më 27 qershor, porse sipas tij, më e rëndësishme për të është fillimi i dialogut ngase e ardhmja e Kosovës është evropiane.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama u shpreh se sot i drejtohet qytetarëve, pasi që siç tha ai “mjaftueshëm i jemi drejtuar njëri-tjetrit...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Policia e Kosovës po kërkon bashkëpunimin e qytetarëve për të arrestuar një femër në Prishtinë. E dyshuara kërkohet për përfshirje në një...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Çështja e dinarit nuk është dashur të kthehet në çështje politike. Kështu, po thotë ish-zv.guvernatori i BQK-së, Fatmir Gashi. Kurse, kur është...
  Të tjera
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Një tërmet me magnitudë 4.6 Rihter tronditi Turqinë pasditen e së martës. Sipas informacioneve të fundit të publikuara nga AFAD, tërmeti ndodh...
  Ekonomi27 Shkurt 2024
  Ish-zv/guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fatmir Gashi ka deklaruar se çështja e dinarit nuk është dashtë të bëhet pjesë e dialogut....
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Komisioneri Evropian për Zgjerim, Oliver Varhelyi tha sot pas takimit me presidentin malazez, Jakov Milatoviq se Mali i Zi është vendi kandidat...
  Vip27 Shkurt 2024
  Sara, Gazi, Egla dhe Juli janë katër banorët e Big Brother VIP në nominim këtë javë. Njëri prej tyre do lë shtëpinë...
  Sport27 Shkurt 2024
  Pëshpëritjet janë atje se Mauricio Pochettino mund të shkarkohet nëse ai nuk arrin të kualifikohet për në Evropë. Kupa e Ligës ishte...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Policia malazeze, ka arrestuar të dyshuarin për vrasjen e Edmond Mustafës në Tivar, mëngjesin e sotëm. Siç bëjnë me dije mediat vendase,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.