[wp-story]

Bota/Rajoni

Ky shtet heq karantinën, merr hapa për t’u hapur për turizmin

Ky shtet heq karantinën, merr hapa për t’u hapur për turizmin
17:12 | 19 Prill 2021

Greqia hoqi kufizimet e karantinës këtë të hënë për disa udhëtarë të Bashkimit Evropian si dhe ata në SHBA, Britani, Izrael, Serbi dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Kufizimet janë lehtësuar për njerëzit që janë vaksinuar plotësisht ose kanë një test negativ PCR nga deri në 72 orë para mbërritjes, shkruan CNN, transmeton Klan Kosova.

Kontrolle të shpejta të synuara do të kryhen në pikat e hyrjes në Greqi dhe hotelet e karantinës do të jenë gati për të akomoduar ata që rezultojnë pozitivë.

Protokollet e sigurisë, duke përfshirë mbajtjen e maskave dhe distancimin shoqëror, vazhdojnë të mbesin në fuqi.

Është hera e parë që Greqia është hapur për vizitorët amerikanë që nga marsi i vitit 2020, kur Greqia hyri në bllokimin e saj të parë në fillimin e pandemisë.

Ministri grek i turizmit, Haris Theoharis, tha se vendi ishte duke ndërmarrë këto hapa foshnjash, si fillimi i një procesi gradual hapjeje që do të çojë në një hapje të plotë të turizmit.

“Ne do të bëjmë rregullime dhe do të rezervojmë të drejtën për të bërë ndryshime siç e shohim të arsyeshme deri atëherë,” i tha ai.

Megjithëse përshkruhet si “hapa fëmijësh”, lista e kombësive të lejuara për hyrje përfshin pjesën më të madhe të tregut të turizmit të Greqisë.

Përveç Athinës dhe Selanikut, fluturimet e drejtpërdrejta ndërkombëtare tani lejohen të fluturojnë në disa nga destinacionet më të njohura të pushimeve të Greqisë në Kretë, Rodos, Kos, Mykonos, Santorini dhe Korfuz.

Sektori i turizmit përbën më shumë se 20% të PBB-së së vendit dhe rreth 25% të fuqisë punëtore greke – më shumë se një milion vende pune, veçanërisht midis të rinjve.

 

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera