×
 • Lajme
 • Lajme

  Kush është avokati që po tenton ta mundësojë lirimin e Nasim Haradinajt nga paraburgimi?

  FrontOnline
  30 Shtator 2020

  Bas Martens u paraqit me disa kërkesa e jo pak vërejtje në seancën e djeshme gjyqësore në Tribunalin Special në Hagë. Avokati holandez, që dje ishte mbrojtës kujdestar i Nasim Haradinajt, po tenton që nënkryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së t’ia mundësojë lirimin nga paraburgimi, përmes disa mocioneve të parashtruara në Dhomat e Specializuara, shkruan Gazeta Express.

  Martens i ka kërkuar gjykatësit Nicolas Guillou që t’i rishikojë akuzat kundër klientit të tij dhe ta lirojë atë nga paraburgimi. Ai tha se Nasim Haradinaj nuk është i akuzuar për krime lufte dhe se Specialja nuk ka juridiksion për t’u marrë me këto akuza të cilat iu lexuan atij gjatë seancës gjyqësore.

  “Dua nga ju z. gjykatës që të vendosni që akuzat nuk janë brenda juridiksionit të Dhomave të Specializuara të Kosovës, t’i hidhni poshtë akuzat kundër tij, ta lironi menjëherë nga paraburgimi z.Haradinaj me kushte të cilat do të përcaktohen nga ju”, tha avokati Martens në seancën e djeshme gjyqësore.

  Kush është Bas Martens?

  Bas Martens është avokat penal në çështjet e përgjithshme penale dhe çështjet ushtarake. Ai është kreu i grupeve të praktikës së Ligjit Penal dhe Ligjit Ushtarak në kompaninë juridike holandeze, “Delissen Martens”. Përveç çështjeve të përgjithshme penale, ai merret edhe me çështje tatimore.

  Nga tetori i vitit 2012 deri në nëntor të vitit 2015, Bas Martens ishte Dekan i Shoqatës së Avokatëve të Hagës, ndërsa nga 2013 deri në nëntor të vitit 2015 ka qenë kryetar i Këshillit të Dekanëve.

  Si drejtor dhe mbikëqyrës, ai ka përvojë të gjerë në çështjet e pajtueshmërisë. Ai jep mësim për avokatët e rinj në fushën e rregulloreve kundër pastrimit të parave dhe rregullave të sjelljes.

  Martens siguron këshilla dhe udhëzime për avokatët mbi organizimin e zyrës së tyre dhe me problemet që lidhen me të drejtën disiplinore, të drejtën administrative dhe të drejtën penale.

  Kompania “Delissen Martens” që ndodhet në Hagë – e ku avokati Bas Martens është partner menaxhues – ofron shërbime juridike për sipërmarrës dhe individë. Gjithashtu, kjo kompani këshillon, negocion dhe ndërmjetëson, duke zgjidhur konflikte ligjore.

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme25 Qershor 2024
  Bashkimi Evropian (BE) një vit më parë patë vendosur masa ndëshkuese ndaj Kosovës për shkak të përshkallëzimit të situatës së sigurisë në...
  Lajme25 Qershor 2024
  Qeveria e Kosovës e sheh shqetësuese dhe të pakuptimtë faktin që edhe pas 9 muajsh që kur u krye sulmi terrorist ndaj...
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputeti katalunas Eduard Pujol Bonell ka marrë fjalën për të prezantuar në Parlamentin e Spanjës propozimin e “Junts” që Qeveria e Spanjës...
  Të tjera
  Lajme25 Qershor 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, e ka filluar vizitën zyrtare në Strasburg të Francës. Në njoftimin e lëshuar...
  Vip25 Qershor 2024
  Jennifer Lopez ka udhëtuar në Evropë me aeroplan komercial pas disa goditjeve financiare dhe anuloi turneun e saj mes probleme martesore me...
  Sport25 Qershor 2024
  Holanda dhe Austria zhvillojnë ndeshjet e tyre të fundit në kuadër të fazës së grupeve në Euro 2024, përkatësisht Grupin D. Ndeshja...
  Lajme25 Qershor 2024
  Është hapur sërish grupi “Albkings”, i cili po publikon foto e video intime, por edhe të dhënat personale të grave e vajzave....
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Në raundin e tretë të referendumeve kombëtare, të planifikuar për 22 shtator 2024, qytetarët zviceranë do të votojnë për reformën e pensioneve...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Policia ka hapur zjarr ndaj protestuesve jashtë parlamentit të Kenias teksa ata tentuan të sulmonin ndërtesën ndërsa deputetët brenda miratuan një legjislacion...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.