×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kundërshtari i Putinit, Navalny dërgohet për shërim në Gjermani

  FrontOnline
  22 Gusht 2020

  Kritikuesi i sëmurë rëndë nga Kremlini, Alexei Navalny është dërguar për shërim në shtetin e Gjermanisë, ku do të marrë kujdes mjekësor pasi aleatët e politikanit të opozitës akuzuan autoritetet ruse se po përpiqeshin të ndalonin evakuimin e tij.

  Ai është në gjendje kome të induktuar gjersa truri ishte në gjendje të qëndrueshme, tha të premten stafi mjekësor në një spital të qytetit siberian të Omskit.

  Navalny u dërgua në aeroportin e Omskit me një ambulancë disa minuta pas mesnatës gjersa aeroplani u ngrit dy orë më vonë, tha një dëshmitar i reuters. Kira Yarmysh, zëdhënësi i Navalnyt, tha se gruaja e tij, Yulia ishte gjithashtu në bord, transmeton Telegrafi.

  “Lufta për jetën dhe shëndetin e Alexei është vetëm fillimi dhe ka një rrugë të gjatë për të bërë, por të paktën hapi i parë është bërë,” shkroi Yarmysh në Twitter.

  Mjekët gjermanë evakuuan 44-vjeçarin, me kërkesën e gruas së tij dhe aleatëve, të cilët pohuan se kanë frikë që autoritetet ruse mund të fshehin të dhëna se si u sëmur.

  Navalny, një kundërshtar i gjatë i presidentit, Vladimir Putin, dhe aktivist kundër korrupsionit, humbi vetëdijen në një aeroplan gjersa thuhet se ishte helmuar përmes çajit, i cili thuhej se përmbante helm.

  Afër 6500 banorë të Shalës së Bajgorës përfitojnë nga rrjeti i ri
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Një ngjarje e rëndë e ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Lushnjes, tronditi opinionin publik. Ishte ora 15:30 kur babë e...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Deputeti socialist Bujar Çela, ka pësuar dëmtime në mushkëri dhe pritet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale abdominale. Ai ndodhet në Spitalin e Traumës...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.