×
 • Lajme
 • Lajme

  Kryetarët e Gjykatave kërkojnë seanca gjyqësore online

  FrontOnline
  20 Korrik 2020

  Asambleja e kryetarëve të gjykatave dhe gjyqtarëve mbikëqyrës ka mbajtur të hënën takim, ku ndër të tjera është kërkuar që seancat gjyqësore të mbahen përmes platformave online.Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi të Këshillit Gjyqësor të Kosovës.

  Takimin e organizuar përmes video-konferencës, e ka udhëhequr kryesuesi, Bashkim Hyseni. Është diskutuar për pika të shumta.

  Është njoftuar se Akademia e Drejtësisë është duke vazhduar mbajtjen e trajnimeve online, me gjithë situatën e krijuar nga pandemia. Lidhur me ekzekutimin e dënimeve të kundërvajtjes, është thënë se ligji ka krijuar konfuzitet dhe mos përmbarimi i gjobave po sjellë probleme në ekzekutim të këtyre lëndëve.Për lëndët e shënjestruara është thënë se duhet të vazhdohen.

  “Në fund të këtij takimi, kryetari Hyseni u kërkoi kryetarëve të gjykatave që në rrethanat e pandemisë të fillojnë me platformën online edhe në procedurat civile”, thuhet ndër të tjera në njoftim.

  KESCO: Për 11 ditë u importuan rreth 5.4 milionë euro energji elektrike
  Nga Rubrika
  Lajme23 Qershor 2024
  Arben Taravari është emëruar ministër i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut. Kështu ka njoftuar ai përmes një postimi në Facebook. Ai ka...
  Lajme23 Qershor 2024
  Sipas Prishtina Weather, 57mm të reshura u regjistruan në Prishtinë deri në orën 22:00. Në njoftim thuhet se të reshurat e gjithë...
  Lajme23 Qershor 2024
  Pesë udhëtarë janë evakuuar, pasi autobusi me të cilin udhëtonin e kishte të pamundur të qarkullonte shkaku i reshjeve të mëdha të...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.